kapat ikonu

Avro Bölgesi'nde resesyon olasılığı az

Avrupa Merkez Bankası Başkanı Draghi, yönetim konseyinin resesyon olasılığının düşük olduğu konusunda fikir birliği içerisinde olduğunu açıkladı.

Önemli açıklamalarda bulunan Avrupa Merkez Bankası (ECB) Başkanı Mario Draghi, Avro Bölgesi’nde yakın vadeli büyümenin zayıf olmasının beklendiğini ifade ederek, bunun yanında bankanın resesyon olasılığının düşük olarak değerlendirdiğini vurguladı.
 
POLİTİKA FAİZİ YAZ AYLARINA KADAR MEVCUT SEVİYEDE KALMASI BEKLENİYOR
 
Avrupa Merkez Bankası’nın faiz kararının ardından gerçekleştirilen basın toplantısında konuşan Avrupa -Merkez Bankası (ECB) Başkanı Mario Draghi, politika faizinin bu senenin yaz aylarına kadar mevcut seviyede kalmasının beklendiğini dile getirerek, Avro Bölgesi’nde son büyüme verilerinin beklenenden zayıf olduğunu bildirdi.
 
AVRO BÖLGESİ’NE YÖNELİK RİSKLER AŞAĞI YÖNLÜ
 
Önemli parasal politika teşvikleri iç fiyat baskılarına karşı destek sağlamak için gerekli olduğunu savunan Avrupa Merkez Bankası Başkanı Draghi, yakın dönemli büyümenin zayıf olmasının beklendiğine işaret ederek, Avro Bölgesi ekonomisine yönelik risklerin aşağı yönlü olduğu bilgisini paylaştı.
 
ARTAN BİR BELİRSİZLİK VAR
 
Avrupa Merkez Bankası Başkanı Draghi, manşet enflasyon verilerinde petrol fiyatlarının büyük oranda etkili olduğuna dikkati çekerek, enflasyonun orta vadede para politikasının sağladığı destekle artmasının beklendiğini anlattı. Avro Bölgesi’nde ekonomik birliğin güçlü olmasının bankanın önceliği olduğunu aktaran Avrupa Merkez Bankası Başkanı Draghi, Avro Bölgesinde iş gücü piyasasının kuvvetli, işsizlik oranının da düşük olduğunu anımsatarak, artan bir belirsizlik olduğunu, ancak bu belirsizliğin de korumacılık politikasından kaynaklandığını öne sürdü.
 
BREXİT, AB EKONOMİSİNİ FAZLA ETKİLEMEYECEK
 
Avrupa Merkez Bankası Başkanı Draghi, küresel ekonomik büyümedeki yavaşlamadan da bahsederek, Çin'deki yavaşlama, Alman otomobil endüstrisi, Avro Bölgesi'ndeki bazı ülkelerde karşılaşılan politik gelişmelerin risk faktörlerinden bazılarını oluşturduğunu söyledi. Çin ekonomisindeki yavaşlamanın uzun sürmesini beklemediğini kaydeden Avrupa Merkez Bankası Başkanı Draghi, İngiltere’nin Avrupa Birliği’nden (AB) ayrılma sürecinin (Brexit) ise AB ekonomisini fazla etkilemeyeceğini ileri sürdü.
 
BANKA BİLANÇOLARI KRİZ ÖNCESİNE GÖRE DAHA GÜÇLÜ
 
Draghi, küresel ticari anlaşmazlıkların son bulmasını beklediğini ifade ederek, banka bilançolarının kriz öncesine göre daha güçlü olduğuna işaret etti. Ayrıca Avro Bölgesi’ndeki zayıf büyüme verilerine ilişkin olarak da bankanın politika yapıcılarının resesyon olasılığını düşük olarak değerlendirdiğini dile getiren Draghi, Avrupa Merkez Bankası’nın elindeki enstrümanların tükendiğini söylemenin doğu olmayacağını bildirdi. Avrupa Merkez Bankası Başkanı Draghi, Avrupa Merkez Bankası’nın dolu bir alet çantası olduğunu, farklı acil durum planlarını ve elementlerin değerlendirileceğini aktardı.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol