kapat ikonu

Avrasya’da Türk müteahhit damgası

Yurt dışında geçen sene 19,4 milyar dolarlık projeye imza atan Türk müteahhitlerinin, bu projelerin yüzde 46'sını Avrasya bölgesinde gerçekleştirdiği vurgulandı.

  • Emlak
  • 22 Ocak 2019 23:47
Gazetecilere konuşan Türkiye Müteahhitler Birliği (TMB) Başkanı Mithat Yenigün, müteahhitlerin jeopolitik risklere ve ticaret savaşlarına karşın geçen sene 19,4 milyar dolarlık proje üstlendiğini dile getirerek, bunun bir önceki seneye kıyasla yüzde 28,2'lik bir artışı ifade ettiğini bildirdi.
 
Üstlenilen projelerin bölgelere göre dağılımından da bahseden Yenigün, 2018 yılındaki iş hacminin yüzde 46'sının Avrasya, yüzde 26'sının Orta Doğu, yüzde 18'inin Afrika, yüzde 6'sının Avrupa, yüzde 3,2'sinin Güney Asya ve Uzak Doğu ve yüzde 0,6'sının Amerika ülkelerinde oluştuğunu belirterek, sektörün geçen sene iş üstlendiği ilk 3 pazarın Rusya (3,9 milyar dolar), Suudi Arabistan (3 milyar dolar) ve Katar (2 milyar dolar) olduğunu duyurdu.
 
RUSYA’YLA ‘’UÇAK KRİZİ’’ AŞILDI
 
Yenigün, sektörün en önemli pazarı olan Rusya ile 2015 senesinde bu ülkeye ait uçağın düşürülmesi ile birlikte yaşanan krizin ardından iki ülke arasındaki ilişkinin normale döndüğünü anımsatarak, Rusya’nın geçen sene yurt dışı müteahhitlik hizmetlerinde pazar sıralamasında lider konumuna geri döndüğünü dile getirdi. Mevcut dağılımda Rusya'nın pazar payının, tekrardan uçak krizi öncesinde olduğu gibi yüzde 25'ler seviyesine geldiğini hatırlatan Yenigün, 1,5 milyar dolarlık proje üstlenilen Polonya pazarının bir Avrupa ülkesi olarak sıralamada beşinci olmasının önemine dikkati çekerek, dokuzuncu sıradaki Romanya'da ise hemen hemen 480 milyon dolarlık yatırım yapıldığını açıkladı. Yenigün, yurt dışı müteahhitlik hizmetlerinden yüzde 6'lık pay alan Avrupa'da da artık Türk firmaları tarafından büyük ölçekli ve önemli projeler gerçekleştirildiğini kaydederek, ilk 10 pazar içinde Sudan ve Cezayir, Kazakistan, Türkmenistan ve Kuveyt'in bulunduğunu anlattı.
 
YURT DIŞINDA ÜSTLENİLEN ÖNEMLİ PROJELER
 
Geçen sene Türk firmalarının yurt dışında üstlendiği önemli projelere de değinen Yenigün, 1,6 milyar dolarla Rusya'daki Amur Doğalgaz İşleme Tesisi ve Habarovsk ve Çelyabinsk havalimanları yeni yolcu terminal binası, 1,3 milyar dolar ile Kazakistan'daki Büyük Almatı Çevreyolu Yapımı ve İşletilmesi Projesi ve yardımcı tesisleriyle Tengiz Petrol İşleme Tesisi, 1,1 milyar dolarlık Sudan Hartum Havalimanı Projesi'nin yurt dışında üstlenilen en önemli projeler arasında bulunduğunu söyledi.
 
2030’DA HEDEF 50 MİLYAR DOLAR
 
Yenigün, Türk müteahhitlerinin 2023 yılı hedefinin yıllık 30-35 milyar dolarlık proje üstlenmek olduğunu vurgulayarak, 2030'larda da uluslararası pazardan alınan payın yüzde 7'lere, diğer bir ifadeyle yılda 50 milyar dolara yükseltilmesinin hedeflendiğini ilan etti.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol