kapat ikonu

AVM’lerden 130 milyar lira ciro

AYD Başkanı Belgü, AVM’lerin 2018 yılını yaklaşık 130 milyar TL ciro ile kapatacaklarını, 2019 yılı için de 160 milyar lira cironun öngörüldüğünü dile getirdi.

  • Sektörel
  • 24 Aralık 2018 16:20
  • Son Güncelleme: 24 Aralık 2018 16:27
Alışveriş Merkezleri ve Yatırımcıları Derneği (AYD) Başkanı Hulusi Belgü, perakende sektörünü ve kamuoyunu çok uzun zamandır meşgul eden kiraların TL’ye çevrilmesi konusunda bu yıl yayınlanan Türk Parası Kıymetini Koruma Hakkında 32 Sayılı Karar ile belirsizlik durumunun ortadan kaldırılarak tartışmaya son verildiğini hatırlatarak, karar ile perakendecilerin maliyet yüklerinin büyük oranda hafiflediğini ve bu durumun meyvelerinin yakın dönemde toplanacağını ileri sürdü.
 
PERAKENDECİLER İLE AVM’LER AYRILMAZ İKİ PARÇA
 
Belgü, perakendecilerin ve AVM’lerin ayrılmaz iki parça olduğunu kaydederek, bir tarafı etkileyen bir durum diğer tarafı da etkilediğini, dolayısıyla bu olumlu havanın AVM’lere de olumlu bir şekilde yansıyacağını aktardı.
 
2018 130 MİLYAR TL CİRO İLE KAPATILACAK
 
En son açıklanan AVM’lerdeki perakende cirosu endeksine göre; ekim ayı ciro endeksinin bir önceki yılın aynına nazaran, enflasyondan arındırılmadan incelendiğinde yüzde 16,9’luk artışın yaşandığını anımsatan Belgü, tüm yılı bu şekilde büyüme ile sürdürdüklerini vurguladı. Belgü, alışveriş merkezleri olarak 2018 yılını yaklaşık 130 milyar TL ciro ile kapatacaklarını bildirerek, 2019 yılı için de öngörülen miktarın 160 milyar TL olduğunu duyurdu.
 
ARTAN ENFLASYON VE MALİYETLER SONRASI KÂRLILIK ORANLARINDA DÜŞÜŞ
 
Belgü, AVM’lerde ciroların yıllık enflasyonun ortalama yüzde 5 ila yüzde 10 üzerinde artış gösterdiği bilgisini paylaşarak, burada da izlenmesi gereken sürecin perakendenin kârlılığı olduğunu anlattı. Perakendede artan enflasyon ve maliyetler sonrası kârlılık oranlarında düşüşün gözlemlendiğini bildiren Belgü, alışveriş merkezlerinde ciro artışlarını her ay yayınlanan endeks verilerinde de görülebildiğini ifade ederek, 2018 yılında metrekare verimliliklerinin arttığı bilgisini paylaştı.
 
ZİYARETÇİ SAYISI BELLİ DÖNEMLERE GÖRE DEĞİŞKENLİK GÖSTERİYOR
 
Metrekare verimliliğinin 2018 birinci çeyrekte 869 TL, ikinci çeyrekte 996 TL ve üçüncü çeyrekte bin 113 TL şeklinde gerçekleştiğini duyuran Belgü, yıl içerisinde en yüksek artışların da mağazalarında metrekare verimliliğini artıracak stratejiler geliştiren teknoloji kategorisinde yaşandığını kaydederek, ziyaretçi sayısının belli dönemlere ve özel günlere göre değişkenlik gösterdiğini aktardı.
 
AVM’LERE MİLYARLARCA ZİYARET
 
Belgü, bayramlarda, okulların açılma döneminde ve yılbaşı öncesi ziyaretçi sayısının daha yüksek olduğunu kaydederek, yılın geneline bakıldığında ise yıl sonundan itibaren 2,3 milyar ziyaret sayısına ulaşılacağını öne sürdü.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol