kapat ikonu

AVM’lerde yeni dönem! İlk kez Ankara'da başladı

Alışveriş Merkezlerinde (AVM) terör, hırsızlık ve canlı bomba gibi olayları engellemek için plaka tanıma sistemi yürürlüğe girdi.

Ankara’da bir alışveriş merkezi tarafından başlatılan bu sistem ile birlikte otoparka giriş yapan araçların plakaları elektronik olarak denetleniyor. Şüpheli bir aracın tespit edilmesi halinde ise AVM kepenkleri otomatik olarak kapatılıyor. Daha sonraki süreçte ise araç güvenli bir bölgeye çekilerek emniyet birimlerine haber veriliyor. Uygulama kısa süre önce başlatılmasına rağmen çalıntı bir araç yakalandı.

Sistemin işleyiş sürecinde, Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından “kara listedeki” araçların listesi AMV yetkililerine bildiriliyor. Bundan böyle AVM’lere giriş yapan araçların plakaları emniyet sistemine otomatik olarak aktarılacak. Bu tür bir sistem ilk olarak Başkent Ankara’da kullanılmaya başlandı. İlerleyen süreçte ise Türkiye’nin önde gelen tüm AVM’lerinde kullanılacağı iddia ediliyor.

İlk kez Ankara’da devreye girdi

Alışveriş merkezlerinde plaka tanıma sisteminin devreye girmesine yönelik ilk girişim Ankara Oran’daki One Tower AVM oldu. AVM Genel Müdürlüğü ve Ankara Valiliğinin ortak girişimi sonrasında devreye giren bu sistemin deneme aşaması başladı. Ankara One Tower 7/24 özel güvenlik tarafından kontrol altında tutuluyor. Alışveriş Merkezinin kapalı olması halinde bile elektronik ortamda kameralar devreye giriyor. Son dönemlerde ülkemizde yaşanan terör olayları ve canlı bomba gibi eylemlerin alışveriş merkezlerine taşınmasını engellemek amacıyla böyle bir uygulama devreye girdi.

ABD ve İsrail diplomatlarına üst düzey koruma

Başkent Ankara başta olmak üzere Türkiye’nin dört bir yanında terör olaylarının artması, insanların belki de en çok ziyaret ettiği mekanlardan biri olan alışveriş merkezlerindeki güvenlik önlemlerinin sıklaşmasına neden oldu. Rezidans, konut ve alışveriş merkezinin yer aldığı Ankara One Tower’da güvenlik düzeyi üst seviyeye çıkarıldı. ABD, İsrail ve diğer ülke diplomatlarının bulunduğu bu mekan, Ankara’nın en önemli lüks yapıtları arasındaki yerini almış durumda.

Vatandaşın güvenliğini korumak için harekete geçen yetkililer, kalabalık alanların başında gelen AVM’lerin korunmasına yönelik tedbirleri arttırdı. Ankara Emniyet Genel Müdürlüğü’nün başlattığı bu projenin kısa süre içerisinde daha çok AVM’de uygulanmasına kesin gözüyle bakılıyor.

arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol