kapat ikonu

AVM'ler ve markalar karşı karşıya geldiler

Alışveriş merkezlerinde son dönemlerde markalar ile yetkililer arasında yaşanan sıkıntı son derece dikkat çekti.

Alışveriş merkezlerinde son dönemlerde markalar ile yetkililer arasında yaşanan sıkıntı son derece dikkat çekti.
 
Alışveriş merkezlerinin sayılarının artması, vatandaşlar tarafından her daim daha çok tercih edilesi olmasından dolayı markaların bu bölgelerde yoğunlaştıkları ve alışveriş merkezlerinde vatandaşlara alışveriş imkanı sundukları biliniyor. Bu süreç içerisinde son dönemlerde alışveriş merkezleri ile markalar arasında kontrat krizinin yaşandığı öğrenildi. Kontrat krizi sonrasında pek çok markanın alışveriş merkezinden çıkmak istediği zaman büyük oranda ceza ödedikleri ve bu cezalara karşı tepki gösterdikleri öğrenildi.
 
Son dönemlerde vatandaşların alışveriş merkezlerine olan ilgileri son derece azaldı. Bu ilginin azalması ile birlikte alışveriş merkezi yatırımcılarının daha fazla zarar etmemek, kira ödememek için merkezlerden çıkmak istedikleri öğrenildi. yüzde 60 oranında yaşanan azalma sonrasında taleplerini dile getiren birçok marka beklemedikleri bir tepki ile karşılaştılar. Bu süreç içerisinde 200 ile 250 bin liralık dekont çıkarılan yatırımcıların bu parayı ceza olarak ödemelerinin ardından alışveriş merkezi bünyesinden çıkabilecekleri belirtildi.
 
Rakamı duyan pek çok markanın duruma itiraz ettiği görüldü. Bazı markaların haklarını hukuksal yollarla halletmek istedikleri belirlendi ancak bu süreçte alışveriş merkezi yetkilileri vatandaşların kontrat imzaladıklarını hatırlatarak zorluk çıkardıkları öğrenildi. Markalar ise dayatmanın bir haksızlıktan ibaret olduğunu dile getiriyorlar. Girişimcinin gelişimini engellediği gibi batmasını sağlayan bu durum karşısında tepkiler her geçen gün çığ gibi büyüyor.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol