kapat ikonu

Atık geri dönüşümüyle ülkemiz kazanacak

Bakan Varank, toplanan atıkların geri dönüşümüyle ham madde ithalatının azalmasının sağlanacağına işaret ederek, ülkenin kazanacağını söyledi.

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Ankara Sanayi Odası'nda (ASO), düzenlenen ‘’Çevre ve Sanayi İstişare Toplantısı’’nda önemli açıklamalarda bulundu.
 
KENDİ ARITMA TESİSİNİ KURMAK İSTEYENE DESTEK
 
Varank, çevre mevzuatı kapsamında farkındalığın artırılmasına yönelik düzenlenen toplantıda, bakanlık kontrolündeki sanayi sitelerinde ortaya çıkan atık suların, belediyelerin kanalizasyon sistemine verildiğini belirterek, kendi arıtma tesisini kurmak isteyen sanayi sitesi yönetimlerine, talepleri hâlinde her türlü teknik ve mali desteğin sunulduğunu vurguladı.
 
ÇEVRE DOSTU, YENİ VE DÜŞÜK MALİYETLİ SANAYİ ALANLARI İÇİN İŞ BİRLİĞİ
 
Gelecek süreçte çevre dostu, yeni ve düşük maliyetli sanayi alanları yaratmak adına tüm paydaşlarla yakın iş birliği içinde çalışmaya devam edeceklerine dikkati çeken Varank, küresel rekabette daha etkin olabilmek için firmalar arası, organize sanayi bölgeleri temelinde olduğu gibi iş birliği mekanizmalarına ihtiyaç duyulduğunun altını çizdi.
 
HER BİR OSB İÇİN EYLEM PLANI HAZIRLANDI
 
Varank, günümüzde pek çok ülkede örnekleri bulunan 'Endüstriyel Simbiyoz' ve 'Eko-Endüstriyel Park' yaklaşımlarının, bu ihtiyacın bir yansıması olduğunu ifade ederek, üretimde çevresel etkilerin azaltılması ve rekabet gücünün artırılması için Eko-Endüstriyel Parklar’ın Türkiye için önemli potansiyeller taşıdığını açıkladı. Bu doğrultuda Dünya Bankası Grubu işbirliğinde Şubat 2017’de 'Türkiye İçin Yeşil OSB Çerçevesinin Geliştirilmesi Projesi'nin başlatıldığını anımsatan Varank, projeyle pilot seçilen İzmir Atatürk, Adana Hacı Sabancı, Bursa ve Ankara Sanayi Odası OSB’lerinde kaynak verimliliği, endüstriyel simbiyoz ve yeşil altyapı konularında analiz çalışmalarının gerçekleştirildiğini dile getirerek, her bir OSB için eylem planlarının hazırlandığını bildirdi.
 
Varank, Türk sanayisinin menfaatlerini göz önünde bulundurup, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı çalışmalarına katkı yaptıklarını dile getiren Varank, ÇED süreçlerine dâhil olduklarını, planlanan çevre düzenlemelerinin sanayi üzerindeki muhtemel etkilerinin hesaplanması ve en aza indirilmesi adına veri ve bilgi paylaşımı yaptıklarını, atıkların geri dönüşümü için getirilen yeni mekanizmaların, sanayicinin maliyetlerine asgari seviyede yansıması adına da Çevre ve Şehircilik Bakanlığıyla iş birliği içinde çalıştıklarını açıkladı. Varank, nihai tüketim malı içindeki bileşenlerden ötürü çevre katkı payının alınmayacağını vurgulayarak, örneğin otomobil satın alırken otomobilin aküsü için ek maliyet olmayacağını, ama tüketici otomobilinin aküsünü değiştirirken eski aküsünü getirmezse ek maliyetin geleceğini anlattı. Bu şekilde geri dönüşüm için toplanan atık miktarın artmasının hedeflendiğini açıklayan Varank, sonuçta toplanan atıkların geri dönüşümüyle ham madde ithalatının azalmasının sağlanacağına dikkati çekerek, ülkenin kazanacağını öne sürdü
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol