kapat ikonu

Atak helikopterine Filipinler kapısı açıldı

Türkiye ve Filipinler arasında imzalanan ‘’Savunma Sanayisi İşbirliği Mutabakat Muhtırası’’ ile birlikte iki ülke arasında savunma sanayisi iş birliğinin ve ürün satışının önü açıldı.

  • Teknoloji
  • 18 Aralık 2018 10:50
  • Son Güncelleme: 18 Aralık 2018 11:05
Filipinler’de bulunan Villamore Hava Üssü'nde düzenlenen törende, Filipinler Savunma Bakanlığı Genel Sekreteri Delfin Lorenzana ile Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir, muhtıra metnine imza attı.
 
Söz konusu metnin imzalanmasıyla birlikte Türkiye ve Filipinler arasında savunma sanayisi alanındaki iş birliğinin ve ürün satışının önü de bu vesileyle açıldı.
 
Filipinler, hava filosunu Atak helikopteriyle güçlendirmek istiyor. Söz konusu imza ile birlikte iki ülke arasında hem savunma sanayisinin hem de ürün satışının önü açıldı. Yani Atak helikopteri artık bu ülkeye ihracata gönderilebilecek.
 
Demir, atılan imzanın savunma sanayisi alanında "devletten devlete" iş birliğini içerdiğini ifade ederek, imzayla birlikte çeşitli platformların Filipinler'de kullanılması, satışı, desteği ve teknik iş birliğiyle ilgili bir kapının açıldığını aktardı.
 
Atak helikopterine Filipinler kapısı açıldı-1
 
KONU SADECE ATAK DEĞİL
 
Şu anda birçok projenin içerdiğini, geçmiş dönemde tabanca, mühimmat satışlarının yapıldığını ve bunun devam ettiğini hatırlatan Demir, ilaveten gece görüş dürbünü ve satışlarının da yer aldığını kaydederek, daha büyük boyutta Atak helikopteri, insansız hava araçları, MİLGEM ve bot gibi deniz araçlarının gündemde olduğunu bildirdi. Demir, ziyaret ve görüşmede Atak helikopteri öne çıkmış olsa da konunun sadece Atak olmadığını, hava, deniz platformları, kara platformlarında tanklar, orta sınıf tanklar, zırhlı araç modernizasyonları, atış platformları gibi birçok konunun masaya yatırıldığını ifade ederek, bunların sırayla gündeme alınmasının önemli olduğunu vurguladı. Demir, bugünkü gündemin yoğunluğu Atak helikopterinin olduğunu fakat diğerlerinin de sırada olduğunu dile getirerek, eğitim uçakları, insansız hava araçları, genel maksat helikopterleri, hepsini geniş şekilde konuşulacağını duyurdu.
 
ANAHTAR UNSURLAR TEKNOLOJİK İŞ BİRLİĞİ VE YEREL KABİLİYET GELİŞTİRME
 
Filipinler ile kurulan ilişkideki anahtar unsurların teknolojik iş birliği ve yerel kabiliyet geliştirme olduğunu anlatan Demir, Türkiye'nin bu konulardaki tecrübesine de dikkati çekerek, uygulanan savunma sanayisi politikalarının ilgi çektiğine işaret etti. Demir, bu ülkelerin Türkiye'nin nasıl bir model uyguladığını, bugünlere nasıl geldiğini merak ettiğini ileri sürerek, ürünlerin kendisi kadar, bakanlıklar seviyesinde yapılan görüşmelerde de bunun merak edildiğini, bu unsurları da gündeme alıp, kendileriyle paylaştıklarını söyledi.
 
Atak helikopterine Filipinler kapısı açıldı-2
 
İMZANIN ARDINDAN İLK SOMUT SONUÇ ‘’ATAK’’TAN BEKLENİYOR
 
Demir, sözlerinin sonunda ise atılan imzanın ilk somut sonucunun Atak ihracatıyla beklendiğini belirterek, gece görüş dürbünü, nişangâhlar, tabancalar konusunda devam eden ilişkiler olduğunu açıkladı.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol