kapat ikonu

Asya Pasifik Bölgesi stratejik bir öneme sahip

Pekcan, önümüzdeki on yıllarda Asya Pasifik Bölgesi’nin, Türk ekonomisi ve Türk ihracatçısı için stratejik bir öneme sahip olduğunu vurguladı.

Cumhurbaşkanlığı himayesinde, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) ile Asya-Pasifik Ticaret ve Sanayi Odaları Konfederasyonu (CACCI) iş birliğiyle düzenlenen Asya-Pasifik Ekonomi Zirvesi'ndeki konuşan Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, toplantıya katılmaktan duyduğu memnuniyeti ifade etti.
 
BÖLGEDEKİ GELİŞMELERİ ANLAMADAN DÜNYA EKONOMİSİ DOĞRU YORUMLANAMAZ
 
Bakan Pekcan, bu yıl özellikle konferansa genç girişimcilerin, kadın girişimcilerin ve KOBİ'lerin katılmış olmasının önemli olduğuna dikkati çekerek, Asya Pasifik bölgesindeki gelişmeleri anlamadan dünya ekonomisinin doğru şekilde yorumlanamayacağını öne sürdü.
 
ASYA’NIN KÜRESEL EKONOMİDEKİ AĞIRLIĞI GİDEREK ARTIYOR
 
Asya'nın küresel ekonomide ağırlığının giderek arttığına işaret eden Bakan Pekcan, Asya Pasifik ülkelerinin küresel ekonomi içerisindeki payının 2001 yılında yüzde 23,1 seviyesinde iken 2017 yılında yüzde 29,7'ye yükseldiğini belirterek, aynı dönemde küresel ihracattan aldıkları payın ise yüzde 25,8'den yüzde 33,7'ye yükseldiğini bildirdi.
 
Pekcan, bu verilerin Asya Pasifik Bölgesi'nin küresel üretim ve ticaret bakımından yeni bir ağırlık merkezi hâline geldiğini açıkça gösterdiğini savunarak, bu ivmenin bu şekilde devam edip etmeyeceğini zamanın göstereceğini kaydetti.
 
TÜRKİYE, KÜRESEL MEGA-TRENDE GÖRE POLİTİKALAR GELİŞTİRİYOR
 
Önümüzdeki on yıllarda Asya Pasifik Bölgesi’nin, Türk ekonomisi ve Türk ihracatçısı için stratejik bir öneme sahip olduğunu söyleyen Pekcan, Türkiye’nin bu küresel mega-trende göre politikalar gerçekleştirdiğini duyurdu.
 
SEKTÖR VE EYALET BAZINDA EYLEM PLANLARI HAZIRLANDI
 
Ticaret Bakanlığının, Çin ve Hindistan'ı özel hedef ülkeler olarak belirlediklerini ve bu ülkelere yönelik yeni stratejiler geliştirdiklerini anlatan Pekcan, sektör ve eyalet bazında eylem planlarının hazırlandığını açıkladı.
Pekcan, bu doğrultuda Çin ve Hindistan Ticaret Odası yetkililerinden ve CACCI temsilcilerinden destek beklediklerini dile getirerek, hazırlanan stratejilerin önümüzdeki kısa vadede uygulayacaklarını aktardı.
 
ASYA-PASİFİK BÖLGESİ İLE 47,3 MİLYAR DOLAR TİCARET AÇIĞI
 
2017 yılında Asya-Pasifik bölgesine 9,1 milyar dolarlık ihracat gerçekleştirirken, bu bölgeden 56,4 milyar dolarlık ithalatın yapıldığını anımsatan Pekcan, Asya-Pasifik Bölgesi'nden Türkiye’nin 47,3 milyar dolar ticaret açığı verdiğini, bu bölgeyle böyle bir ticaret yapısının sürdürülebilir olmadığını bildirerek, bu konuda dengeleyici adımların atılmasını talep etti.
 
TİCARETİN DENGELİ BİR YAPIYA KAVUŞMASI İÇİN DESTEK VERİLECEK
 
Pekcan, bölge ile ticari ilişkilerin daha fazla geliştirerek, Türkiye’nin bölgeye ihracatını artırmak adına, ikili ticaretin dengelenmesini istedi. Türkiye aleyhine olan bu ticari kompozisyonun dengeli bir yapıya kavuşturulması bakımından iş insanlarına çağrı yapan Pekcan, gereken desteğin güçlü şekilde verileceğini söyledi.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol