kapat ikonu

ASO, 'nitelikli personel' çağrısında bulundu

Ankara Sanayi Odası Başkanı Özdebir, daha fazla üretim için nitelikli ve donanımlı insan kaynağının yetiştirilmesi gerektiğini vurgulayarak, mesleki eğitime bütüncül bir şekilde bakılamadığı için fazla mesafe alınamadığını savundu.

Daha fazla üretim adına nitelikli ve donanımlı insan kaynağının yetiştirilmesi gerektiğini ifade eden Ankara Sanayi Odası Başkanı Özdebir, mesleki eğitime bütüncül bir şekilde bakılamadığı için fazla mesafe alınamadığını ileri sürdü.
 
İŞSİZLİĞİN YÜKSEK OLMASINA RAĞMEN İMALAT SANAYİSİ ELEMAN BULAMIYOR
 
Ankara Sanayi Odası (ASO) Başkanı Nurettin Özdebir, daha fazla üretim yapmak için nitelikli ve donanımlı insan kaynağının yetiştirilmesi gerektiğini dile getirerek, mesleki eğitime bütüncül bir şekilde bakılamadığı için bu seviyede hep geri kalındığını ve ileriye gidilemediğini aktardı. Özdebir, işsizlik oranlarının bu kadar yüksek olmasına karşın imalat sanayisinin eleman bulamamasından yakındı.
 
BİREYLER FARKLI ÜLKELERDE VE KURUMLARDA MESLEKİ EĞİTİMLERİNİ TAMAMLAYABİLİR
 
Avrupa Birliği Komisyonu’nca başlatılan Mesleki Eğitim ve Öğretimde Kredi Transfer Sistemi (ECVET- European Credit System For Vocational Education and Training) Çalıştayı'na katılan Özdebir, burada çok önemli noktalara değinerek, ECVET ile bireylere farklı ülkelerde ve farklı kurumlarda mesleki eğitimlerini tamamlayabilme yolunun açıldığını duyurdu.
 
BİREYİN GÖRDÜĞÜ EĞİTİMİN BAŞKA ÜLKELERDE TANINMASI İÇİN YAPILIYOR
 
Özdebir, bu sistemin bireyin kendi ülkesi dışındaki bir yerde gördüğü eğitimin tanınmasını ve şeffaflığını sağlamak amacıyla oluşturulduğuna dikkati çekerek, sistemle hayat boyu eğitimin cazibesinin artacağını öne sürdü.
 
GENÇ NÜFUSUN NİTELİĞİNİN ARTIRILMASI AÇISINDAN DEĞERLENDİRİLMELİ
 
Genç nüfusun niteliğinin artırılmasının önemine işaret eden Özdebir, ECVET’in yalnız istihdam açısından değil, genç nüfusun niteliğinin artırılması açısından, onları teşvik edecek bir unsur olarak değerlendirilmesi gerektiğini ifade ederek, ASO olarak senelerdir mesleki eğitim konusunda çalışma yaptıklarını bildirdi.
 
PROJE, MESLEKİ EĞİTİMİN CAZİBESİNİ ARTIRMASINA KATKI SAĞLAYACAK
 
Özdebir, bu çalışmalarla Türkiye'ye örnek modellerin ortaya konulup, hem mesleki eğitimin niteliğini yükseltilmesinin hem de mesleki eğitimin cazibesinin artırılmasının amaçlandığını vurgulayarak, mesleki eğitimi cazip hâle getirmenin önemli yollarından birinin de meslekte kariyer basamaklarının oluşturulması olduğunu aktardı. ECVET projesinin mesleki eğitimin cazibesinin artırılmasına katkı sağlayacağına inandığını söyleyen Özdebir, Türkiye’nin petrolü, altını, çok değerli madeni olmadığını anımsatarak, ülkenin üreterek var olmak mecburiyetinde olduğunu ifade etti.
 
Özdebir, daha fazla üretim adına nitelikli ve donanımlı insan kaynağının yetiştirilmesi gerektiğinin altını çizerek, bu konuda başarısız olunduğunu dile getirdi. Mesleki eğitime bütüncül bir şekilde bakılamadığı için fazla mesafenin alınamadığını öne süren Özdebir, işsizlik oranlarının bu kadar yüksek olmasına karşın imalat sanayisinin eleman bulamadığını yineleyerek, bir yerlerde yanlış yapıldığın açıkladı.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol