kapat ikonu

ASO, enflasyonla mücadele için yüzde 20 indirim yaptı

ASO, ‘’Enflasyonla Topyekûn Mücadele Programı’’na destek için tüm belge ve hizmet ücretlerinde yüzde 20 indirim yaptı.

Ankara Sanayi Odası (ASO), ‘’Enflasyonla Topyekûn Mücadele Programı’’na destek olmak amacıyla sene sonuna kadar tüm belge ve hizmet ücretlerinde yüzde 20 indirim kararı aldığını duyurdu. Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak tarafından geçen ay içerisinde açıklanan ve hem iş dünyası hem de tüketiciler tarafından büyük memnuniyetle karşılanan ‘’Enflasyonla Topyekûn Mücadele Programı’’na destekler gelmeye devam ediyor. En son geçtiğimiz hafta içerisinde programa katılan firma oda ve kuruluş sayısının 2500’ü geçtiği açıklanmıştı. ASO da söz konusu programa katıldı.
 
TÜM BELGE VE HİZMET ÜCRETLERİNDE YÜZDE 20 İNDİRİM KARARI
 
Ankara Sanayi Odası'ndan söz konusu karara ilişkin yazılı bir açıklama da yapıldı. ASO, ekim ayı meclis toplantısında üyelerin oy birliğiyle aldığı kararla, 31 Aralık 2018’e kadar ASO tarafından verilen tüm belge ve hizmet ücretlerinde kampanyadaki yüzde 10 yerine yüzde 20 indirim uygulanacağını açıkladı.
 
Karar ile ilgili değerlendirmelerde bulunan Ankara Sanayi Odası Başkanı Nurettin Özdebir, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak tarafından 9 Ekim'de açıklanan ‘’Enflasyonla Topyekûn Mücadele Programı’’nı desteklediklerini ifade ederek, ASO olarak kampanyaya katılacaklarını vurguladı.
 
ASO MECLİSİ İLK TOPLANTIDA İNDİRİM KARARI ALDI
 
Özdebir, bu süreçte üyelerden mücadeleye destek istediklerini ve büyük oranda katılımın gerçekleştiğini ifade ederek o tarihten sonra yapılan ilk meclis toplantısında yönetim kurulunun teklifiyle ASO meclisinin yüzde 20 indirim kararı aldığını duyurdu.
 
ÜRETİME DAYALI EKONOMİ İLE KALICI ÇÖZÜMLER ORTAYA KONULMASI GEREK
 
Topyekûn dayanışmayla bu sorunun da üstesinden gelinebileceğine inandığını dile getiren Özdebir, enflasyonla mücadelede popülist politikalardan uzak, üretime dayalı ekonomi ile geçici değil kalıcı çözümler ve politikalar ortaya konulması gerektiğine vurgu yaptı. Özdebir, enflasyonun yükselmesinin çok kolay olduğunu ancak düşüş sürecinin gecikmeli olacağının unutulmamasını dile getirdi.
 
ENFLASYONUN DÜŞECEĞİNE HANEHALKININ İNANMASI LAZIM
 
Özdebir, enflasyon trendinin önümüzdeki dönemlerde aşağı yönlü hareketinin, makro ekonomide dengelenmeyi hızlandıracağını bildirerek, özellikle enflasyonun çözümü noktasında hanehalkı odaklı olunması, yani enflasyonun düşeceğine kamu otoritesinin vatandaşları inandırmasının öneminden bahsetti.
 
PİYASA KURALLARI ÇERÇEVESİNDE HAREKET EDİLSİN
 
Bu gerçekleştiğinde enflasyonda başarı şansının daha da artacağını savunan Özdebir, piyasa kuralları çerçevesinde hareket edilmesi ve olumlu haber akışı ile birlikte sadece enflasyonda değil bütün makroekonomik değişkenlerin dengelenme ve düzelme sürecinin daha da hızlanacağı yönünde görüş bildirdi.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol