kapat ikonu

Asgari ücrette zam pazarlığı

İşçi, işveren ve hükûmet temsilcilerinden oluşan Asgari Ücret Tespit Komisyonu, 6 Aralık Perşembe günü ilk toplantısını gerçekleştirecek.

Doğrudan 7 milyona yakın çalışanı ilgilendiren asgari ücret görüşmelerinin, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığının ev sahipliğinde başlayacağı öğrenildi.
 
Asgari Ücret Tespit Komisyonu Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk’un başkanlığında toplanacak. İşçi tarafını Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu (Türk-İş) temsil edecekken, işveren tarafını da Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu (TİSK) savunacak.
 
Toplantıda, işçi ile işveren temsilcilerinin talep ve görüşlerini sunacağı hatırlatıldı.
 
İŞÇİ, ASGARİ ÜCRETLE NASIL GEÇİNDİĞİNİ ANLATACAK
 
Son dönemde döviz kurlarındaki dalgalanma sebebiyle asgari ücretlilerin kayıplarına işaret eden Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay, asgari ücretin ekim ayından itibaren 2 bin Türk lirasına yükseltilmesi, Asgari Ücret Tespit Komisyonunun aralık ayındaki görüşmelerinin de mevcut asgari ücret üzerinden değil 2 bin Türk lirası üzerinden yapılmasını gündeme taşımıştı.
 
Geçtiğimiz hafta, Asgari Ücret Tespit Komisyonunda yer alacak Türk-İş heyeti konusunda da değişikliğe gideceklerini dile getiren Atalay, Asgari Ücret Tespit Komisyonunda bu sene ilk kez bir asgari ücretli işçinin de yer alacağını, işçinin komisyon üyelerine asgari ücretle nasıl geçindiğini anlatacağını duyurmuştu.
 
ASGARİ ÜCRET NASIL BELİRLENİR?
 
Yasa gereği 5'er işçi, işveren ve devlet temsilcisi olmak üzere 15 kişiden oluşan Asgari Ücret Tespit Komisyonu’nun asgari ücreti belirlediği biliniyor. Bu komisyonda, en fazla üyeye sahip konfederasyon olduğu için işçi tarafını Türk-İş temsil ediyor. İşveren tarafını da TİSK temsil ediyor.
 
Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığında gerçekleştirilen ilk toplantının ardından komisyonun, işçi ve işverenin ev sahipliğinde de ayrı ayrı toplanacağı, son toplantısını da yine Bakanlıkta yapacağı aktarıldı.
 
Bakanlığın belirlediği üyelerden birinin başkanlık ettiği komisyonun, en az 10 üyenin katılımıyla toplanarak, oy çokluğuyla karar verdiği ifade ediliyor. Oyların eşitliği hâlinde başkanın bulunduğu tarafın çoğunluğu sağladığı kabul edilir.

 
MEVCUT ASGARİ ÜCRET NET BİN 603 TÜRK LİRASI
 
Asgari ücret, hâlen bekâr bir işçi için brüt 2 bin 29 lira 50 kuruş, vergiler ve kesintiler düştüğünde net bin 603 Türk lirası 12 kuruş olarak belirlenmişti. Apartman görevlileri için de normal işçilerden farklı olarak gelir ve damga vergileri kesilmediğinden dolayı net bin 725 Türk lirası 8 kuruş olarak ödeniyor.
 
Asgari ücretin işverene toplam maliyetinin de bir işçi için 2 bin 384 Türk lirası 66 kuruş. Bunun 2 bin 29 Türk lira 50 kuruşunu brüt asgari ücret, 314 Türk lira 57 kuruşunu sosyal güvenlik primi, 40 Türk lira 59 kuruşunu işveren işsizlik sigorta fonu oluşturuyor.
Etiketler
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol