kapat ikonu

Asgari ücrette devlet desteği yeninden düzenlendi

Yeni asgari ücret düzenlemesi dün Resmi Gazete’de yayımlandı. Bu düzenlemeye göre; günlük destek tutarı 3,33 TL, esas günlük kazanç tutarı ise 110 TL olarak belirlendi. İşte 2017 asgari ücretle ilgili merak edilen detaylar…

AK Parti, 2015 seçimlerinden önce asgari ücret tutarını 1.300 TL olarak belirlemişti. 2016 yılında 1.300 TL olan asgari ücretin ilave iş maliyetinin bir kısmı devlet tarafından karşılanması amacıyla çalışanlar için aylık 100 lira destek uygulaması başlatılmıştı.

Asgari ücretle çalışanların yoğun olduğu bölgelerde küçük ve orta ölçekli işletmelerin desteklenmesi, işveren şirketlerin rekabet düzeyini üst seviyelere çekmek için geçtiğimiz yıl uygulanan asgari ücret desteğinin 2017 yılında da devam ettirilmesi yönünde bir karar varıldı. Bu doğrultuda 27 Ocak 2017 tarihinde Resmi Gazete’de yayımlanan kanunla yeni düzenlemeye gidildi.

Düzenlemede destek tutarı limitinin belirlenme yetkisi Bakanlar Kurulu’na verildi. Resmi Gazete’de yayımlanan ilgili kanun esas alınarak günlük kazanç tutarı 110 TL, günlük ödenecek destek tutarı ise 3,33 TL olarak yeniden belirlendi.

Stajyerin sigorta primini okul karşılayacak

Üniversite öğrencisi ve meslek lisesi öğrencisi olup, işyerlerinde staj yapan stajyerlerin sigorta primleri okulları tarafından karşılanacak. Dolayısıyla staj yapan öğrencilerin hem sigorta primleri hem de alacağı ücret devlet kontrolünde olacak.

Asgari ücret desteğini belirleyen kriterler;

- Aylık kazanç üst sınırı 3,33 lira

- Günlük kazanç üst sınırı 110 lira

- Prim ödeme gün sayısının belirleneceği tutar 3,33 lira

- Bunlara ilaveten stajyer ödemeleri bundan sonra bankadan yapılacak.

2016-2017 eğitim-öğretim yılından itibaren, stajyerlere ödenecek ücret, yirmi ve daha fazla personel çalıştıran işletmeler için 1/3, yirmiden daha az çalışanı olan işletmeler için 2/3’ü devlet desteği olarak Sigorta Fonu’ndan temin edilecektir.

Sözleşmede belirtildiği üzere işyerleri, stajyere ödenmesi gereken tüm tutarı, en geç her ayın onuncu gününe kadar öğrencinin banka hesabına yatırmak zorunda. Daha önce banka hesabı olmayan öğrencilerden banka hesabı açtırmaları istenmektedir. Her ay işletmelere ödenen devlet katkısı tutarı, o ayın 25’ine kadar işletmelerin hesabına yatırılır.

arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol