kapat ikonu

Asgari Ücret Tespit Komisyonu’nda ilk toplantı bitti

Asgari Ücret Tespit Komisyonu yeni yılda geçerli olacak asgari ücreti belirlemek için bugün bir araya geldi. Görüşmede ilk kez bir asgari ücretli çalışan da yer alıyor.

Asgari Ücret Tespit Komisyonu yeni yılda geçerli olmak kaydıyla asgari ücreti belirlemek için ilk toplantısını Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk başkanlığında gerçekleştirdi. Bakan Selçuk, toplantı öncesi gazetecilere bir açıklama yaptı.
 
2019’DA GÜÇLÜ EKONOMİK GÖRÜNÜME ULAŞILACAK
 
2019 yılında da işçi ve işverenler başta olmak üzere daha güçlü bir ekonomik görünüme ulaşılacağını savunan Bakan Selçuk, 2019'da en önemli önceliklerden birinin istihdamı artırmak olacağını söyledi. Selçuk, asgari ücretin önemli bir sosyal politika aracı olduğunu ifade ederek, demokratik ortamda hakları koruyan bir sonucun çıkacağını anlattı. Asgari ücretin hâlen net 1603 Türk lirası olduğunu hatırlatan Selçuk, vergi dilimi düşüşünün önlendiğini aktardı.
 
TÜM KESİMLERİN UZLAŞTIĞI BİR RAKAM AÇIKLANACAK
 
Selçuk, komisyonun bu ay tespit edeceği asgari ücretin istihdama, yatırıma, rekabete tüm ülke ekonomisine yön vereceğine işaret ederek, komisyon boyunca çalışanların ve devletin hassasiyetleri gözeteceğini belirtti. Selçuk, sözlerinin sonunda ise son toplantıda tüm kesimlerin uzlaştığı bir rakamın açıklanacağını vurguladı.
 
ASGARİ ÜCRET BELİRLENİRKEN İŞÇİNİN GEÇİM ŞARTLARI DİKKATE ALINMIYOR
 
Türk-İş Genel Eğitim Sekreteri Nazmi Irgat, Asgari Geçim İndirimi (AGİ) dâhil asgari ücretin 1603 Türk lirası olduğunu anımsatarak, asgari ücretin yetersizliğini, bugün herkes tarafından konuşulduğunu kaydetti. Asgari ücret belirlenirken işçinin geçim şartlarının dikkate alınmadığına dikkati çeken Irgat, asgari ücretlinin her ay artan enflasyona karşı eksik ücret aldığını bildirdi. Irgat, satın alma gücünün daha da gerilediğini dile getirerek, asgari ücretlinin net ücretinin vergi sebebiyle eksildiğinin altını çizdi.
 
ASGARİ ÜCRET KOMİSYONUNDA BİR İLK
 
Geçen yıllardan farklı olarak asgari ücret komisyonunda bu yıl bir ilk yaşanacak. Komisyonda ilk kez bir asgari ücretli çalışan da yer alacak. Yalova Üniversitesi'nde güvenlik görevlisi olarak asgari ücretle çalışan Gülden Görmez, yaptığı açıklamasında asgari ücretlilere nefes aldıracak bir artış beklediğini açıkladı.
 
İLK TOPLANTI GERÇEKLEŞTİRİLDİ
 
Asgari ücret maratonunda görüşmelerin ilki tamamlanırken, ikinci görüşmenin 13 Aralık’ta yapılacağı duyuruldu. Üçüncü ve dördüncü görüşmelerin ardından 2019 yılının asgari ücreti belirlenecek.
 
ASGARİ ÜCRET TALEPLERİ
 
Türkiye Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK), asgari ücretin net 2 bin 800 Türk lirası olmasını istiyor. Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) ise sunduğu kanun teklifi ile asgari ücretin 2 bin 200 Türk lirasına çıkarılmasını isterken, Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu (Türk-iş) asgari ücretin dört kişilik aile dikkate alınarak belirlenmesi gerektiğini savunuyor.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol