kapat ikonu

Asgari Ücret Tespit Komisyonu ikinci kez toplandı

İşçi, işveren ve hükûmet temsilcilerinden oluşan Asgari Ücret Tespit Komisyonu, ikinci toplantısını gerçekleştirdi.

  • Gündem
  • 13 Aralık 2018 14:41
  • Son Güncelleme: 13 Aralık 2018 14:45
Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonunun (TİSK) ev sahipliğinde gerçekleştirilen toplantının başkanlığını Çalışma Genel Müdürü Nurcan Önder yaparken, işçi heyetine Türk-İş Genel Eğitim Sekreteri Nazmi Irgat, işveren heyetine ise TİSK Genel Sekreteri Akansel Koç başkanlık etti. Söz konusu toplantıda, asgari ücretli işçi Gülden Görmez de Türk-İş heyetinde hazır bulundu.
 
Genel Müdür Önder, bu ayın sonuna kadar gerekli bütün çalışmaları ve elden gelen her şeyi yapıp, hiçbir şeyi gözden kaçırmadan iyi bir asgari ücret rakamının sunulacağını ifade ederek, çıkacak sonucun Türkiye’ye, ekonomiye, asgari ücretlilere ve tüm çalışanlara hayırlar getirmesini diledi.
 
BİR KİŞİNİN YAŞAM MALİYETİ 2 BİN 385 TÜRK LİRASI
 
Irgat ve Koç, yaklaşık 2 saat süren toplantının ardından basın mensuplarına açıklamalarda bulundu. Asgari Ücret Tespit Komisyonunun kendi saygınlığına yaraşır bir şekilde çalıştığını dile getiren Türk-İş Genel Eğitim Sekreteri Nazmi Irgat, asgari ücretle çalışanların büyük beklentileri olduğunu hatırlatarak, bu konuda iyi çalışıldığını öne sürdü. Irgat, Türkiye’nin ve çalışanların içerisinde bulunduğunu şartların göz önünde bulundurarak en iyisini yapmaya çalışacaklarını kaydederek, Türk-İş olarak bir kişinin yaşam maliyetini kasım ayında 2 bin 385 Türk lirası olarak hesapladıklarını vurguladı.
 
ÇALIŞANLARIN BEKLENTİSİ DOĞRULTUSUNDA İYİ BİR SONUÇ ALINACAK
 
Önümüzdeki hafta TÜİK uzmanının da rakamları açıklayacağına işaret eden Irgat, kendi açıklamaları ile TÜİK'in açıklamalarının hemen hemen paralel seviyede gittiğini anlatarak, önümüzdeki hafta iyi bir noktaya ulaşılacağını, çalışanların beklentisi doğrultusunda bir sonuç alınacağını belirtti.Irgat, Türk-İş'in net talebinin ne olduğunu sorulması üzerine hedeflenenin değil, gerçekleşen enflasyon artı refah payının yapılmasının beklendiğini ifade ederek, bu konuda bir uzlaşma sağlanılmadığını ancak bir yaklaşımın olduğunu aktardı.
 
TÜM KESİM DÜŞÜNÜLEREK RAKAM BELİRLENECEK
 
TİSK Genel Sekreteri Akansel Koç, bugünkü toplantıda 2018 verileri ile 2019 hedeflerinin karşılaştırıldığının altını çizerek, gerek enflasyon gerek işsizlik gerekse de büyüme rakamları üzerinde görüşlerin iletildiğini ifade etti. Asgari ücrette mevcut çalışanların değil, yatırımcıların, iş bekleyen işsizlerin de düşünülerek bu rakamın belirlenmesi adına bir araya geldiklerini vurgulayan Koç, Asgari Ücret Tespit Komisyonu tüm saygınlığıyla çalışmalarını sürdürdüğünü açıkladı.
 
ASGARİ ÜCRETLİ ÇALIŞAN UMUTLU
 
Türk-İş heyetinde bu sene ilk kez komisyonda bulunan asgari ücretli işçi Gülden Görmez ise toplantıda söz aldığını ve asgari ücretle nasıl geçinmeye çalıştığını anlattığını ifade ederek, Komisyonda asgari ücretlilerin beklentileri kapsamında bir rakamın çıkacağı konusunda umudunun tam olduğunu anlattı.
 
Öte yandan Asgari Ücret Tespit Komisyonu, 20 Aralık'ta Türk-İş'in ev sahipliğinde üçüncü toplantısını yapacak.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol