kapat ikonu

Asgari ücret en büyük toplu sözleşme sürecidir

DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu, asgari ücretin belirlenmesi sürecinin devletin toplumla yaptığı en büyük toplumsal sözleşme süreci olduğunu söyledi.

KESK Ordu Şubeler Platformunca bir otelde düzenlenen, "Ekonomik Krizin Faturasını Emekçiler Ödemeyecek" başlıklı panelde konuşan DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu, asgari ücretin belirlenme sürecinin, devletin toplumla yaptığı en büyük toplumsal sözleşme ve en büyük toplu sözleşme süreci olduğunu savunarak, Türkiye'nin çok ciddi biçimde derinleşen ekonomik krizin içinde olduğunu öne sürdü. Çerkezoğlu ayrıca, asgari ücretin artırılması ile birlikte tüm ücretlerin otomatik olarak artacağını aktardı.
 
Çerkezoğlu, kriz dönemlerinin karar ve tercih anı olduğunu ifade ederek, bu dönemlerde işçiyi, emekliyi, kadını, genci, halkı koruyacak ve daha bölüşümcü, sosyal, adaletli politikalar uygulamanın mümkün olacağını anlattı.
 
ASGARİ ÜCRETİN YÜKSELMESİ İLE BİRLİKTE TÜM ÜCRETLER ARTAR
 
Asgari ücretin Türkiye'de sadece asgari ücretle çalışanların değil, kamu çalışanından emeklisine kadar, işsizlik ödeneklerinden pek çok sosyal hakka kadar her şeyin hesaplanmasında temel ölçüt olduğuna dikkati çeken Çerkezoğlu, asgari ücretin yükseltilmesi ile birlikte tüm ücretlerin, toplu sözleşmeli iş yerlerinin de dâhil olmak üzere otomatik artacağına işaret etti. Çerkezoğlu, asgari ücretin belirlenmesi sürecini devletin toplumla yaptığı en büyük toplumsal sözleşme olarak niteleyerek, bunun en büyük toplu sözleşme süreci olduğunu yineledi.
 
ASGARİ ÜCRETİN BELİRLENMESİ EN BÜYÜK PAYLAŞIM MÜCADELESİDİR
 
Çerkezoğlu, asgari ücretin on milyonların derdi olduğunu vurgulayarak, asgari ücretin bu ülkede bir ortalama ücret olduğunu, ondan dolayı sendikalaşmanın bu kadar düşük, toplu sözleşme kapsamının dar, bu kadar büyük bir asgari ücret kapsamının olduğu bir ülkede, asgari ücretin belirlenmesi sürecinin kendileri için en büyük paylaşım mücadelesi olduğunu dile getirdi.
 
DİSK SOKAKLARA İNECEK
 
Asgari ücret sürecinin herhangi bir pazarlık süreci olmadığının altını çizen Çerkezoğlu, ondan dolayı da aralık ayında başlayan bu süreci DİSK olarak, krize karşı mücadelenin, ücretlerin arttırılması noktasında somut, güncel program ve politika olarak gördüklerini belirtti. Çerkezoğlu, bu anlamda da raporlarını açıkladıklarını ve önümüzdeki perşembe komisyonun ikinci toplantısını yapacağını anımsatarak, perşembe gününden itibaren DİSK’in her yerde, alanlarda, sokaklara ineceğini bildirdi.
 
Öte yandan söz konusu panelde, 26. Dönem CHP Milletvekili İlhan Cihaner ile Ordu Üniversitesi Doktor Öğretim Üyesi Özgür Narin de sunumlarını gerçekleştirirken, CHP Ordu Milletvekili Mustafa Adıgüzel ile siyasi parti ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri de programa katıldı.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol