kapat ikonu

Asgari ücret desteği sonlandırılıyor

2016 yılında teşvik etmek amacıyla başlatılan asgari ücret desteğinin yeni yıldan itibaren sonlandırılmasına karar verildi.

2016 yılında teşvik etmek amacıyla başlatılan asgari ücret desteğinin yeni yıldan itibaren sonlandırılmasına karar verildi.
 
2016 yılında asgari ücrete yapılan yüzde 30 oranındaki zam büyük dikkat çekmişti. Bunun ardından işverenlerin durumdan olumsuz etkilenmelerini engellemek için destek verilmesine karar verildi. Hükümet tarafından verilecek destek sonrasında her işçi için devlet tarafından 100 liralık destek sağlanacağı ifade edilmişti.
 
Yeni yıla girmeye çok az bir zaman kalmışken bu süreç içerisinde asgari ücret desteklerinin devam edip etmeyeceği merak konusu oldu. Hükümet yetkilileri tarafından yapılan açıklamaların ardından desteklerin yeni yılda sürmeyeceği konusunda önemli sinyaller gelmiş oldu. 2016 yılında verilen destek ödemeleri ile birlikte toplam 9.4 milyar liralık ödenek ayrıldığı öğrenildi.
 
İşverenler yeni dönemde destek verilip verilmeyeceğini çok merak ediyorlardı. Ancak Çalışma Bakanlığı tarafından hazırlanan bütçe sonrasında yeni yıl için büyük bir bütçe ayrılmadığı öğrenildi. Bunun üzerine desteklerin son bulacağı yapılan görüşmeler sonrasında ortaya çıkarılmış oldu. Konu hakkında çalışmalar devam ediyor.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol