kapat ikonu

Asgari ücret 1300 TL oldu işveren isyan etti

Geçtiğimiz seçimlerin en çok konuşulan vaadi asgari ücretin 1300 TL olması idi. Asgari ücret 1300 TL oldu. Ancak ne işçi sevindi ne de işveren. AGİ desteğinin kaldırılması işçiyi hayal kırıklığına uğratırken işveren de asgari ücretin artmasıyla

  • Gündem
  • 06 Ocak 2016 16:09
  • Son Güncelleme: 06 Ocak 2016 16:13

Gerçekleştirilen bir seçim vaadi devamında birçok sorunu da getirdi. Asgari ücretin 1300 TL olması işvereni isyan ettirdi. İş maliyetinin arttığını söyleyen işverenler her asgari ücretli işçi başına verilecek olan 110 TL'lik devlet desteğini de yetersiz buldu.

Yeni yılla beraber bir seçim vaadi daha gerçekleşti. Asgari ücret 1300 TL oldu. Ancak asgari ücretli çalışanlar verilen destekten memnun değil. Çünkü asgari ücretin Asgari Geçim İndirimi AGİ dâhil edilerek 1300 TL olmasına karşı tepkililer. Asgari ücretli işçi çalıştıran işverenler de her bir asgari ücretli çalışan için verilecek olan devlet desteğinin 110 TL olarak sınırlı kalmasına tepkili.

Yeni yılda yapılan asgari ücret zammı işverenin asgari ücret maliyetini bin 496 liradan bin 825 liraya yükseltti. En çok konuşulan seçim vaatlerinden birisi de asgari ücrete yapılacak olan zamdı. Bu konu sadece zam bekleyen asgari ücretli çalışanları değil aynı zamanda asgari ücretle işçi çalıştıran işverenleri de ilgilendiriyor. Çünkü işverenler asgari ücret maliyetinin artmasıyla endişeye kapıldı. Her bir asgari ücretli çalışan işçi için verilecek olan 110 TL’lik devlet desteği ise işverenler tarafından yetersiz bulundu.

Ekonomi çevrelerinde de asgari ücretin 1300 TL olmasıyla işverenin yükünün arttığı ve işverenin asgari ücretteki yeni uygulamadan ötürü yükselen mali tutarların altından kalkabilecek güce sahip olmadığı konuşuluyor. Türkiye Genç İşadamları Derneği (TÜGİAD) Ankara Şubesi Başkanı Türker Naslı da asgari ücretin artışının işveren üzerinde oluşturduğu baskıyla ilgili açıklamalarda bulundu. Naslı Konuya ilişkin olarak, “Maalesef asgari ücret artışı ile işverene getirilen ek yük, taşınabilir ölçülerde değil. İşverenin yükünde meydana gelen aşırı artışa devlet tarafından verilen destek yetersiz. Başta emek yoğun sektörler ve KOBİ'ler olmak üzere küçük, büyük bütün işletmeleri ciddi maliyet artışları ve güçlükler bekliyor.” dedi.

Naslı, bu durumdan öncelikli olarak inşaat, tekstil ve hazır giyim, turizm, perakende gibi işçilik giderlerinin üretim maliyetleri içindeki payının çok yüksek olduğu sektörlerin etkileneceğini dile getirdi.

İşgücü maliyetlerindeki artışın, istihdamı olumsuz etkileyen bir faktör olduğunu da dile getiren Naslı, “Maliyetlerdeki artışlar, firmalarımızın dış pazarlarda rekabet gücünü kırma, ürün fiyatlarında yükselişe yol açma riski taşıyor. Ayrıca asgari ücretteki yüksek oranlı artış, paralelinde kıdem tazminatı yükümlülüklerinde de ciddi bir artışa yol açıyor. Bu asgari ücret düzenlemesi ile işverenlerin kıdem tazminatı yükü yüzde 30 artmış bulunuyor. İşverenin aşırı artan yükü prim ve vergi indirimleriyle hafifletilmemesi halinde bu olumsuzlukların yaşanması kaçınılmaz olur, asgari ücret artışının ekonomiye olumsuz etkilerini yaşayabiliriz. Türkiye'de öncelikli bir reform olarak istihdam üzerindeki yüklerin azaltılması hayatî önem taşıyor. Yapılacak kalıcı düzenlemelerle istihdam üzerindeki yükler hafifletilmelidir” şeklinde konuştu.

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu da konuya ilişkin, “Sakın ha sakın bunda ‘işçimiz daha fazla kazanmasın' anlamı çıkmasın. Asgari ücrette biz artışa karşıyız gibi bir algı çıkmasın. Sıkıntımız şu, açık söyleyeyim. Şu an itibarı ile ben işçime 1.500 lira ödüyorum. Ama işçimin eline 1.000 lira geçiyor. Ben diyorum ki bu aradaki 500 lirayı kim alıyorsa şunu ver işçime diyorum.” ifadelerini kullandı.

Kömür madenleri işçi çıkarıyor

Asgari ücret zammının en sert biçimde etkileyeceği sektör ise şüphesiz ki madencilik sektörü. Çünkü madencilik sektöründeki bir işveren çalışanına asgari ücretin iki katını vermek durumunda. Maden işçisine iki asgari ücretin iki katını verme zorunluluğu bulunan maden işletmecileri de işçileri bir bir işten çıkarmaya başladılar. Bu konudan yakınan Zonguldak İşadamları Derneği (ZONİAD) Başkanı Halit Demir, “Biz dün, bugün işçileri ocağa sokmadık. Eğer bizim ikinci asgari ücretten gelen maliyetleri karşılamazlarsa artık da sokmayacağız. Çünkü bizim bu maliyeti kaldırabilme gibi bir şansımız yok.” dedi. Demir eskiden 700 çalışanı olduğunu ancak şu an 300 çalışanı olduğunu da sözlerine ekledi.

arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol