kapat ikonu

Artık Balkonlar O Hesaplamadan Çıktı

Yeni konut yapımında çıkarılan yasalarla birlikte farklı ayrımların yapıldığı belirlendi. Bu ayrımlar çerçevesinde artık balkon ve teras gibi alanların metrekare hesabından çıkarılmasına karar verildi.

  • Emlak
  • 19 Haziran 2017 23:34
Yeni konut yapımında çıkarılan yasalarla birlikte farklı ayrımların yapıldığı belirlendi. Bu ayrımlar çerçevesinde artık balkon ve teras gibi alanların metrekare hesabından çıkarılmasına karar verildi.
 
İnşaat sektöründe Danıştay tarafından alınan kararlar sonrasında bazı değişikliklerin yapılmasına karar verildi. Alınan kararlar içerisinde inşaat sektörü için oluşan maliyetlere bir şekilde yanıt verilmesi dikkatlerden kaçmadı. Danıştay tarafından onaylanan karar sonrasında balkonlar ve evlerde bulunan teraslar için çok önemli bir karar verildi. 150 metrekarelik net alan hesaplaması içerisinde balkon ve teras gibi bölümlerin tamamen çıkarılmasına karar verildi. Bunun ardından hesaplamalar yeniden yapılacak.
 
Maliye Bakanlığının bu konuda bir süredir çeşitli ısrarlarının olduğu biliniyordu. Yapılan yen düzenlemeler sonrasında KDV hesaplamalarının çok daha hızlı bir şekilde yapılabileceği tespit edildi. Net yapılacak hesaplamalarda herhangi bir karışıklığın yaşanmaması planlanıyor. 150 metrekarelik konut teslimlerinde KDV hesaplarında incelemeler doğrultusunda yüzde 1 ile yüzde 8 oranında bir indirimli uygulamanın yapıldığı tespit edilmişti. Bunun ardından balkonların metrekare hesabına tabi tutulması artık pek çok vatandaşın işini çok daha kolay hale getirecek.
 
Sitelerin içerisinde bulunan havuz, kamelya, çocuk parkı gibi pek çok bölümün ortak kullanım alanı içerisine girmesinden dolayı yeniden hesaplanmasına karar verildi. Bu hesaplamaların ardından daha önce ödenmiş olan KDV'ler geri iade istendi. Danıştay konu hakkında inceleme yaparken aldığı karar sonrasında ödenmiş olan KDV oranlarının tekrar vatandaşlara geri ödenmesi konusunda aynı fikirde olduğunu belirtti
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol