kapat ikonu

Artan gıda fiyatlarına karşı haftaya adım atacağız

Bakan Albayrak, gıdayı oyuncak ettikleri fiyatlara karşı haftaya önemli adımlar atacaklarını ilan ederek, tarladan sofraya koordine edecek bir zincir oluşturulacağını duyurdu.

  • Gündem
  • 06 Şubat 2019 17:36
  • Son Güncelleme: 06 Şubat 2019 17:39
Gazetecilere konuşan Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, artan gıda fiyatlarına yönelik önlem alacaklarını belirterek, ocak ayında gıda enflasyonunun olmaması durumunda aylık enflasyonun yüzde -0,43 seviyesinde olacağını ileri sürdü. Albayrak, birilerinin sırf muhalefet olsun diye gıdada spekülasyon yaptığını iddia ederek, gıda fiyatlarına karşı haftaya önemli adımlar atılacağını açıkladı.
 
Albayrak, gıda fiyatlarını oyuncak ettiklerini dile getirerek, tarladan sofraya koordine edecek bir zincir oluşturulacağını yineledi.
 
İŞ BANKASI HİSSE DEĞİŞİMİ İLE GÜÇLENECEK
 
Albayrak, CHP'nin İş Bankası hisselerinin durumuyla ilgili siyasi ve teknik bir yönü bulunduğunu ifade ederek, hisse değişimi olması durumunda, Meclis’in böyle karar vermesi hâlinde güçlü performansı olan İş Bankası’nın daha da güçleneceğini bildirdi.
 
GÜNDEMDE EYT YOK
 
Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) konusunun gündemlerinde olmadığını vurgulayan Albayrak, IMF'yle ilgili iddialara da değinerek, teknik olarak tartışmayı gerektirecek hiçbir şeyin olmadığını aktardı.
 
BÜTÇE 2009’DAN BERİ EN İYİ PERFORMANSI GÖSTERDİ
 
Türkiye’de iyileşme sürecinin başladığını öne süren Albayrak, bugünün dünden, yarının da bugünden daha iyi olacağını savunarak, 2019'un koyulan hedeflerden daha iyi bir noktada tamamlanacağını kaydetti. Albayrak, nisan ayından itibaren ekonomide hızlı iyileşmenin görüleceğine işaret ederek, 2019’un küresel anlamda enteresan bir yıl olacağını vurguladı. 2019 yılının farklı tehditlerin yanında fırsatlar da doğuracağını açıklayan Albayrak, toparlanma sürecinin beklenenden hızlı gerçekleştiğini savunarak, bütçenin 2009’dan beri en iyi performansı gösterdiğini, cari dengenin de son 16 yılın en güçlü performansını sergilediğini bildirdi.
 
ENFLASYONLA MÜCADELE İSTENİLEN FAYDAYA KATKI YARATTI
 
Enflasyonla mücadele programının istenilen faydaya ciddi ölçüde katkı yarattığını öne süren Albayrak, her sektörün aynı katkıyı vermediğini, ancak psikolojik etkisinin önemli olduğuna işaret ederek, hatta yurt dışından da bu süreç ile ilgili örnek olarak kendilerinden çalışmalar istendiğini ileri sürdü. Merkez Bankası'nın politikaları için herhangi bir talimat verilmesinin söz konusu olamayacağının altını çizen Bakan Albayrak, Merkez Bankası’nın kurumsal ve bağımsız olduğunu vurguladı.
 
Albayrak, bankaların durumuyla ilgili her ay halka memnuniyet anketi yaptıklarını dile getirerek, son 3-5 ayda olumlu bir test verildiğini açıkladı. Kredi verme konusunda bencil bir bakış açışının doğru olmadığını ifade eden Albayrak, BDDK’nin her şeyi takip ettiğini anımsatarak, bilançoları takip ettiklerini, bankacılıkta güçlü bir sermaye yeterliliğinin bulunduğunu aktararak, tedbir gerektirecek hiçbir durumun olmadığını duyurdu.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol