kapat ikonu

Aramco’dan 30 milyar dolarlık 15 anlaşma

Suudi Arabistan'ın millî petrol şirketi Saudi Aramco, büyük anlaşmalar imzalamaya hazırlanıyor.

  • Sektörel
  • 24 Ekim 2018 09:21
  • Son Güncelleme: 24 Ekim 2018 09:39
Suudi Arabistan'ın millî petrol şirketi Saudi Aramco'nun büyük anlaşmalara imza atacağı öğrenildi.
 
Bu yıl ikincisi düzenlenen ve Suudi Arabistan Prensi Selman’ın ülkesinin 2030 vizyonunu tanıtmak için başkent Riyad'da gerçekleştirilen ‘’Çöldeki Davos’’ olarak bilinen "Geleceğe Yatırım Girişimi" (FII) forumunda Suudi Arabistan'ın millî petrol şirketi Saudi Aramco'nun büyük anlaşmalar yapacağı kaydedildi.
 
KAŞIKÇI CİNAYETİ İPTALLERİ GETİRMİŞTİ
 
Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı’nın 2 Ekim’de İstanbul’da bulunan Suudi Arabistan Başkonsolosluğunda öldürülmesi ve olayla ilgili büyük muammanın bulunmasının ardından geçen hafta başından birçok bakan, dev şirketlerin üst yöneticileri ve önemli kuruluşlar, ‘’Çöldeki Davos’’a katılmaktan vazgeçtiklerini teker teker açıklamıştı.
 
SİTEYE SALDIRI DÜZENLENMİŞTİ
 
Kaşıkçı cinayetinin gölgesinde başlayan FII Konferansı’nın resmî sitesinde dün katılacak isimlerin yer aldığı bölüm de kaldırılmıştı. Kaşıkçı olayına rağmen düzenlenip düzenlenmeyeceği merak edilirken, ‘’Çöldeki Davos’’ konferansının resmî sitesi dün internet korsanları tarafından saldırıya uğramıştı. Siteyi ele geçiren korsanlar, Suudi Prens Selman ve Cemal Kaşıkçı’nın fotoğrafının yer aldığı bir görseli mesaj olarak bırakmıştı. Görselde bir elinde terör örgütü DEAŞ’ın bayrağı, diğer elinde de infaz silahını elinde tutan Prens Selman’ın önünde, kurban edilmeye hazır olarak duran Cemal Kaşıkçı’nın yer aldığı görülüyordu.
 
ARAMCO’DAN 30 MİLYARLIK ANLAŞMA
 
Öte yandan Suudi İhbariye kanalında yer alan habere göre, Orta Doğu'nun birinci, dünyanın ise dördüncü büyük petrokimya şirketi olan Aramco 30 milyar dolarlık 15 anlaşmaya imza atacak.
 
50 MİLYAR DOLARLIK ANLAŞMA PLANI
 
Dün Kaşıkçı cinayeti gölgesinde açılışı yapılan forum 25 Ekim'e kadar sürecek. Suudi Arabistan, söz konusu forum kapsamında, yapılacak oturumlarda petrol, gaz, alt yapı ve çeşitli sektörlerden olmak üzere 50 milyar dolarlık anlaşma yapmayı ön görüyor.
 
ÇOK SAYIDA ÜST DÜZEY BÜROKRAT KATILIMINI İPTAL ETMİŞTİ
 
Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman'ın ülkesinin 2030 vizyonunu tanıtmak için gerçekleşen ‘’Çöldeki Davos’’ adıyla bilinen ekonomik foruma Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı olayının ardından çok sayıda üst düzey bürokrat ve temsilci katılımını iptal etmişti.
 
İptaller art arda gelirken, yatırım konferansının resmî internet sitesine yönelik internet korsanları tarafından saldırı düzenlenmişti. Söz konusu siber saldırıda internet korsanları siteye Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı'nın olduğu bir ortamın arkasında Suudi Veliaht Prensi Muhammed bin Selman'ın arkasında bir kılıçla durduğu fotoğrafı koymalarıyla verilmek istenen mesajın içeriği anlaşılmış oldu.
 
SABIC’İN HİSSELERİNİ ALMADAN BORSA MÜMKÜN DEĞİL
 
Öte yandan, Saudi Aramco'nun CEO'su Emin Nasır, merkezi başkent Riyad'da bulunan ve dünyanın sayılı petrokimya tesislerine sahip olan SABIC'in hisselerini almadan borsaya girmesinin mümkün olmadığını ifade etti.
 
Son olarak Suudi Arabistan'ın yüzde 70 hisselerini elinde bulundurduğu SABIC'in Aramco tarafından satın alınması için Suudi Arabistan'daki Genel Yatırımları Fonu'yla uzun zamandır görüşmeler yürütülüyor.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol