kapat ikonu

Aracı Olanlar Dikkat! Zamanı Geldi..

Havaların ısınması ile birlikte araç sahipleri için yeni dönem başlıyor. 1 Nisan tarihinden itibaren kış lastiklerini bırakarak yaaz lastiklerine geçiş yapılması öneriliyor.

Kış aylarında trafikte güvenliği sağlamak için uygulanan zorunlu kış lastiği uygulamasının 1 Nisan tarihiyle birlikte sona ermesi bekleniyor. Artık araç sahipleri yazlık lastiklere geçiş yapabilecek. Hava ve yol koşullarına uygun lastiğin kullanılması son derece önemli görülüyor. Hem lastiklerin ömrünü uzattığı bilinirken hem de güvenli bir yolculuk açısından son derece önemli. Araç sahibi olanlara konu hakkında gerekli uyarılar yapılmaya başlandı.
 
Havaların ısınmaya başladığı bu süreç içerisinde konforlu ve güvenli sürüş deneyimi için yetkililer tarafından araç sahiplerine gerekli uyarılar yapıldı. Hem yakıt tüketimi, hem güvenlik hem de aracın ve lastiklerin ömrünü uzatmak için yaz lastiklerine geçiş yapılmasının gerekli olduğu ifade edildi. Kış başlangıcında pek çok araç kış lastiği taktırmıştı. Bir süre sonra kış lastiği uygulaması zorunlu hale getirilmişti. Bunun ardından yeniden yaz lastiğine geçmeleri için yeni bir uyarı daha yapıldı.
 
1 Nisan'da Yeni Sisteme Geçebilirsiniz
 
Kış lastiği uygulaması 1 Aralık 1 Nisan tarihleri arasında geçerliydi. Özellikle yolcu ve eşya taşıyan araçlar için zorunluluk haline getirilmişti. Taktırmayan araçlar için polis denetimlerinde 715 liralık ceza kesiliyordu. Bu haftanın ardından tüm bu zorunlulukların ortadan kaldırılması planlanıyor.
 
Kış lastikleri havaların ısınmasıyla birlikte esneklik kazanır. Böylece aracın yolda tutunmasıyla ilgili ciddi bir problem yaşanabilir. Aracın frenleme mesafesi konusunda ciddi sorunlar yaşanabileceği için güvenlik açısından yeni lastiklere geçmenin zamanı geliyor.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol