kapat ikonu

Araç Satışlarında Büyük Tuzak!

Araç alım satım sektörünün trafiğe katılan araç sayısının her geçen gün artmasının ardından daha tehlikeli bir hale geldiği tespit edilmişti. Bunun ardından trafiğe çıkan araç sayısının 21 milyona kadar ulaştığı tespit edildi. Dolandırıcılık olayları da

Araç alım satım sektörünün trafiğe katılan araç sayısının her geçen gün artmasının ardından daha tehlikeli bir hale geldiği tespit edilmişti. Bunun ardından trafiğe çıkan araç sayısının 21 milyona kadar ulaştığı tespit edildi. Dolandırıcılık olayları da bu süreçte artmaya başladı.
 
Hayatın her alanında kendisini gösteren dolandırıcılar otomotiv sektöründe yeni planlar yaparak süreci hızlandırmak istediler. İkinci el pazarının büyük bir hareketlilik yaşadığı otomotiv sektöründe dolandırıcılar yine iş başında. Bu sefer araç sahiplerini satışın ardından dolandırarak hem araçtan hem de ellerindeki paradan olmalarını sağlıyorlar. Bu tehlikeli oyunlara karşı yetkililer tarafından uyarılar yapıldı. Emniyet şikayetlerin artmasının ardından harekete geçerek gerekli soruşturmaları başlattılar.
 
Bir aracın satılmasının ardından dolandırıcı olan alıcı parayı banka yolu ile gönderiyor ve açıklamaya aracın satışını yazıyor. Sonrasında cenazesi olduğunu söyleyerek ya da başka bir bahane ile aracın devrinin bir arkadaşı üzerine yapılmasını istiyor. Parasını aldığı için herhangi bir sorun olmadığını düşünen satıcı ise aracın devir işlemlerini sorunsuz bir şekilde yapıyor. Bunun ardından parayı gönderen kişi aracının üzerine geçirilmediğini söyleyerek dava açıyor ve verdiği parayı geri alıyor.
 
Paranın ardından satıcının elindeki araçtan da olması sağlanıyor. Aracın devredildiği kişi ise ödemeyi elden yaptığını iddia ederek ortadaki şüphelerin tamamen ortadan kaldırılmasını sağlıyor. Bu sistem son zamanlarda çok sık kullanılmaya başlandı. Bu durumun üstesinden gelebilmek için dikkatli olmaları için uyarı yapıldı.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol