kapat ikonu

Araç sahiplerine müjde! Trafik sigortası ucuzlayacak

Alınan önlemlere rağmen bir türlü düşmeyen Zorunlu Trafik Sigortası’na tavan fiyat geliyor. Nisan ayı itibarıyla başlayacak olan uygulama sonrasında sigorta fiyatları yüzde 30 ucuzlayacak.

  • Otomobil
  • 20 Mart 2017 12:08
  • Son Güncelleme: 20 Mart 2017 12:09

Zorunlu trafik sigortası, 20 milyon araç sahibini yakından ilgilendiriyor. Trafik sigortası fiyatları son dönemde hızlı bir şekilde arttı. Alınan tüm önlemlere rağmen sigorta fiyatları istenilen seviyeye gelmedi. En sonunda hükümet, sigortacıların maliyet tutarını düşürmeye karar verdi. Buna göre trafik sigortası fiyatları Nisan ayından itibaren yüzde 30 daha ucuz olacak.

Uygulama Nisan ayında başlıyor

Trafik sigortası sektöründe atılan tüm iyi niyetli adımlara rağmen fiyatların istenilen seviyeye düşmediğini belirten yetkililer, Nisan ayı itibarıyla tavan fiyat uygulamasını devreye sokacak. Bu yeni düzenleme ile birlikte otomobil sigorta primleri yüzde 30 düşecek. İndirim tutarı trafiğe ilk kez çıkan araçlarda yüzde 40’ı bulacak. Bu doğrultuda zorunlu trafik sigortası poliçe fiyatları ortalama 180 lira ucuzlayacak. Yani 611 liradan 431 liraya düşecek.

Trafik sigortası fiyatlarını www.sbm.org.tr’ye girip sorgulayabilirsiniz. Fakat sigorta şirketlerinin vermiş olduğu fiyatlar arasında bazen çok büyük farklar olabiliyor. Yeni sistemle birlikte bu fark ortadan kaldırılacak ve bir tavan fiyat uygulaması belirlenecek. Sigorta şirketleri bu tavan fiyatı geçemeyecek. Böylece milyonlarca vatandaş için uzun zamandır sorun haline dönüşen trafik sigortası fiyatları çözüme kavuşacak.

Bu uygulama öncesinde, aracına sigorta yaptırmak isteyen bir kişi farklı sigorta firmalarından fiyat almak zorunda kalıyordu. Çünkü her şirket aynı araç için değişik fiyat verebiliyordu. Araç sahiplerinin bu sıkıntısını gidermek için ise tavan fiyat sistemi uygulanacak.

Trafik sigortası basamaklara ayrılıyor

Zorunlu trafik sigortası uygulamaları artık 1 ila 7 basamağa ayrılıyor. İlk defa araç satın alan kişiler 4’üncü basamaktan başlayacak. Kaza yapmayan vatandaşın basamağı her yıl yükselecek. Kaza yapanların basamağı 1’e doğru düşüyor. 7’ye yaklaştıkça ise poliçe fiyatı ucuzluyor ve hasarsızlık indirimi artıyor. Dolayısıyla 1’e yaklaştıkça sigorta fiyatları da artış gösterecek. Bazı sigorta şirketlerinin 1 ve 2’inci basamakta yer alan kişilerin araçlarını sigortalamak istemediği için birtakım sıkıntıların ortaya çıktığını belirten yetkililer, tavan fiyat uygulamasını başlatıyor.

arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol