kapat ikonu

Araç Sahiplerin Kötü Haber! Kaza ve Hasarlara Dikkat

Otobüs şoförlerine kötü haber geldi. Bu araçların karıştığı ve diğer araçları da etkileyen hasarlar sigorta şirketleri tarafından karşılanmıyor. Bu durum ise yeni tartışmaları gündeme getirdi.

Bir aracın arızalanması ya da kazayla karışarak hasar görmesinin ardından sigorta şirketleri devreye giriyor. Genel olarak halk arasında sigorta şirketlerinin tüm masrafları eksiksiz olarak karşıladığı yönünde yanlış bir düşünce bulunuyor. Ancak bu durum kesinlikle doğru değil. Özellikle otobüs, kamyon gibi ağır araçlarda kazaya karışmaları halinde sigorta şirketlerinin tüm zararı karşılamadıkları öğrenildi.
 
Geçtiğimiz günlerde bir halk otobüsünün karıştığı kazada pek çok aracın hasar gördüğü tespit edildi. Bunun ardından oluşan maddi hasarın karşılanması için sigorta şirketleri devreye girdi. Ancak maddi hasarın tamamının ödenip ödenmeyeceği konusunda çeşitli tartışmalar gündeme gelmeye başladı. Bu konuda bilinmeyenler gün yüzüne çıktı.
 
Büyük Araç Seçimlerinde Dikkat!
 
Büyük araçların karıştığı hasarlı kazalarda miktar çok yüksek olduğu için sigorta şirketlerinin farklı bir işleyiş içine girdikleri öğrenildi. Bu süreçte sigorta şirketlerinin limiti artıyor. Özellikle otobüs kullanan şoförlere fatura çok daha ağır şekilde yansıtılacak. Kazada zarar gören başka araçlar varsa sigorta şirketi tarafından hasarın tamamının yansıtılmayacağı öğrenildi. Hiç karşılamama ihtimali de bulunuyor. tüm risklerin göz önünde bulundurulması gerekiyor.
 
Böyle kazalara karşın şoförlere büyük faturaların çıkarılmasını engellemek için ihtiyari mali mesuliyet adı altında bir sigorta veriliyor. Bu sigorta şirketlerin limitlerini aşan hasarları da karşılıyor. Fiyatı ise 150 lira ile 200 lira arasında değişiyor. Böylece büyük masrafların çıkması engellenebiliyor.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol