kapat ikonu

Arabuluculuk Ücretleri Açıklandı

Yeni yılda mahkemelerde uygulanacak arabuluculuk sistemi öncesinde ücretler açıklandı. Uyuşmazlıkların çözümü için ne kadar alınacağı açıklandı.

Yeni yılda mahkemelerde uygulanacak arabuluculuk sistemi öncesinde ücretler açıklandı. Uyuşmazlıkların çözümü için ne kadar alınacağı açıklandı.
 
İşçi ile işveren arasında meydana gelen sorunların çözümü için daha önce mahkemelere başvuru yapılıyordu. Ancak küçük sorunların dahi mahkemeye taşınması hem mahkemelerde büyük bir yoğunluğa sebep olurken hem de şikayetçi olan iki tarafın sorunları zamanında çözme imkanlarını da ortadan kaldırıyordu. Bunun üzerine yeni bir düzenleme yapıldı ve arabuluculuk sistemi hayata geçirildi.
 
Yeni yıldan itibaren mahkemelerde iş anlaşmazlıkları önce arabuluculuk sisteminden geçirilecek. Bu sistemde sorunların iki taraf arasında uzatılmadan kısa süre içerisinde çözülmesi amaçlanıyor. Sorunların buna rağmen çözülememesi halinde uyuşmazlık konusunda tekrar sorun mahkemeye sunulabilecek.
 
Ancak arabuluculuk sisteminden geçmeyen hiçbir sorunun dava olarak mahkemeye sunulması mümkün olmayacak. Arabuluculuk hizmetleri her adliyeye sunulurken arabuluculuk ücretleri de merak konusu oldu. Sistem başlarken ücretler açıklandı. İlk iki saatlik ücret ise bakanlık tarafından karşılanacak. Ücretler hakkında konuya ve soruna göre bir fiyat listesi belirlenecekken taraflar eşit bir şekilde ücreti ödeyecekler. Sorunun çözümü ve görüşme saatleri arttıkça ücret tarifesi de artacak.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol