kapat ikonu

Arabuluculuk için 900 lira ödenecek

İşçi ile işveren arasında meydana gelen çeşitli sorunlar için arabuluculuk hizmeti adına en az 900 lira ödeme yapılacak.

İşçi ile işveren arasında meydana gelen çeşitli sorunlar için arabuluculuk hizmeti adına en az 900 lira ödeme yapılacak.
 
Mahkeme salonlarını en çok meşgul eden sorunlardan birisi işçi ile işveren arasında meydana gelen problemler olarak ifade ediliyor. Bu süreç içerisinde mahkemelerde binlerce dosyanın birikmesi sonucunda önlemlerin alınmasına karar verildi.
 
Mahkemelerde biriken iş yükünün ortadan kaldırılması için çalışmalar başlatıldı. İlk kez arabuluculuk sisteminin hayata geçirilmesine karar verildi. Bu süreç içerisinde geçtiğimiz günlerde hayata geçirilen Torba Yasa ile birlikte sistem kabul edilmiş oldu. Yeni sistem pek çok dosyanın mahkemeye gitmeden ortadan kaldırılması ve tarafların karşılıklı anlaşmasını sağlayacak.
 
Arabuluculuk sistemlerinin milyonlarca çalışanı da yakından ilgilendirmesi planlanıyor. Anlaşma süreci içerisinde en az 900 liralık ödeme yapılacak. Bu ödeme süreci belirli tazminat davaları ve miktarları için bin 800 lira olarak artış gösterecek. Ancak arabuluculuk hizmetleri sırasında herhangi bir anlaşma sağlanamaz ve dava süreci başlatılırsa iki saatlik ücret ödemesi hazine tarafından verilecek. Bu sayede arabuluculuk hizmetleri için çalışmalar başlatılmış olacak.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol