kapat ikonu

Apple'ın 'Gece Mesaisi' başlıyor

Apple yeni geliştirdiği İOS 9.3 sürümüyle kullanıcılarının gece rahat uyumasını sağlayacak. Yeni geliştirilen ‘Gece Mesaisi’ adındaki uygulama gece yatmadan önce son bir kez telefon ekranına bakanların uyku düzenine yardımcı olacak.

Apple yeni geliştirdiği İOS 9.3 sürümüyle kullanıcılarının gece rahat uyumasını sağlayacak. ‘Gece Mesaisi’ adı verilen uygulama gece yatmadan önce son bir kez telefon ekranına bakanların uyku düzenine yardımcı olacak.

İOS 9.3 sürümüyle gün battığında telefonun ekran ışığı kendiliğinden kısılacak ve kullanıcılar ekranda daha sıcak renkler görmeye başlayacak.

Telefonlar havanın kararmasıyla gece moduna geçecek

Guardian gazetesinin haberinden alınan bilgilere göre, bu uygulama ile iPhone ve iPad’lerin ekranı havanın kararmasıyla daha sıcak renklere bürünecek ve geceye uyumlu hale getirilecek.

Telefon ve tablet ekranlarındaki mavi ışığın gözlere zarar verdiğini, uyarıcı nitelik taşıdığı için uyumayı geciktirdiğini bilen Apple üreticileri ‘Gece Mesaisi’ ismini verdikleri uygulamayla özellikle gece yatmadan önce son bir kez sosyal medya hesaplarını ve maillerini kontrol eden kullanıcıların işine yarayacak bir uygulama gerçekleştirmiş gibi görünüyor.

Sosyal medya kullanıcıları için sevindirici haber

Sosyal medyayı aktif olarak kullanan gece uyumadan önce son bir kez sosyal medya hesaplarını kontrol eden potansiyel iPhone kullanıcıları uygulamayı güzel bir gelişme olarak değerlendirdi.

Bu uygulamayla beraber iPhone’lar, konum belirleme ve dâhili saatini kullanarak güneşin battığı uyarısını veriyor ve ekran renklerini, turuncu, kırmızı tonları ağırlıklı belirleyip mavi ile beyazı azaltarak, daha 'sıcak' hale getiriyor.

Apple, araştırmaları örnek göstererek, akşam saatlerinde maruz kalınan mavi renkli ışığın uyumayı zorlaştırdığını ve bu uygulama sayesinde kullanıcıların telefonu kullandıktan hemen sonra daha rahat bir biçimde uykuya dalabildiklerini söyledi.

Apple daha önceden de uyumaya yardımcı oldu

Apple daha önceden de uyumaya yardımcı olmuştu. Apple, elektronik yöntemle kitap okumak isteyenler için iBooks uygulamasını geliştirmiş ve uygulamanın belirli bir saatten sonra siyah üzerine beyaz yazılan yazılar yerine tam tersi şekilde yazılmasını sağlayan bir uygulama geliştirerek uyumaya yardımcı olmuştu.

arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol