kapat ikonu

Antalya'ya Gelen Turist Sayısı Rekor Kırıyor

Antalya yılın sadece üç ayında yapılan değerlendirmelere bakılarak gelen yabancı turist sayısı ile 571 bin 207 kişiye kadar ulaştı.

Ülkemizde turizmin başkenti olarak ifade edilen Antalya'da yılın sadece ilk üç ayında gelen turist sayısı değerlendirmeye alındı. Henüz yaz sezonu başlamamışken turizmcilerin genel olarak beklentilerinin düşük olduğu ifade edilmişti. Ancak bu süreç içerisinde gelen turist sayısı büyük şaşkınlığa neden oldu. 2018 yılında elde edilen rakamlara bakılarak 2019 yılında turizm rekorunun kırıldığı öğrenildi. 2019 yılı için turist hedeflerini büyüten yetkililer 16 milyon turistin gelmesini beklediklerini dile getirdiler
 
Alman ve Rusların İlgisi Büyük
 
Milliyetler dağılımına bakıldığı zaman büyük yoğunluğun Almanlar ve Ruslardan oluştuğu tespit edildi. Geçen yılın aynı dönemine göre bir araştırma ve karşılaştırma yapıldığı zaman artış miktarının yüzde 25 oranında gerçekleştiği öğrenildi. Henüz yaz sezonu açılmadan hayata geçirilen ve tespit edilen rakamların turizmcilerin yüzünü güldürdü. beklentilerin bu süreç içerisinde artırıldığı öğrenildi.
 
Geçen yılın aynı dönemlerine bakıldığı zaman gelen İngiliz turist sayısı 8 bin 896 olarak belirlenmişti. Ancak bu yıl yapılan değerlendirmeler ve karşılaştırmaların ardından rakamın 14 bin 324 kişiye kadar çıktığı tespit edildi. Turizm başkenti olarak kabul edilen Antalya'da son yılların en büyük yoğunluğunun yaşanması bekleniyor. Yetkililer yaz sezonuna hız kesmeden hazırlanırken beklentilerinin son derece büyük olduğunu dile getirdiler. Bu yıl turizm alanında son yılların en büyük rekorunun kırılması bekleniyor. Turizmden elde edilecek olan gelir Türkiye ekonomisini de olumlu anlamda etkileyecek.
Etiketler
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol