kapat ikonu

Antalya'dan 42 ülkeye 'yerli led' ihraç ediliyor

Türk mühendislerinin tasarladığı ve Antalya'da üretilen akıllı ve yerli led aydınlatmalar, Rusya, Fransa, Hollanda ve Dubai gibi 42 ülkeye gönderiliyor.

Antalya Organize Sanayi Bölgesinde (OSB) 20 bin metrekarelik alanda faaliyetlerini sürdüren bir firma, 40'ı Ar-Ge mühendisi 250 çalışanıyla farklı tasarımlarda ledler üreterek hem ihracat yapıyor hem de ülkeye döviz girdisi sağlıyor.
 
Gazetecilere açıklamalarda bulunan Fiberli PSL Elektronik, Led ve Fiberoptik Aydınlatma Teknolojileri Yönetim Kurulu Başkanı Cengiz Şentürk, üretimde son teknolojiyi kullanarak özgün tasarımlar yaptıklarını ifade etti.
 
Antalya'dan 42 ülkeye 'yerli led' ihraç ediliyor-1
 
GALATA KÖPRÜSÜ VE DUBAİ’DE BİRÇOK METRO İSTASYONU AYDINLANDI
 
Toplam satış miktarlarının da yüzde 42'sinin ihracata gönderildiğini dile getiren Şentürk, yıllık 75 milyon Türk lirası ciro yaptıklarını belirterek, 250 çalışanlarıyla Rusya, Dubai ve Avrupa ülkeleri ağırlıklı olarak 42 ülkeye led sattıklarını ve Türkiye'de de birçok yerin aydınlatmasını yaptıklarını bildirdi. Şentürk, mevcut aydınlatmasını yaptıkları Galata Köprüsü'nün revizyonunu da yaptıklarını vurgulayarak, Dubai'de birçok metro istasyonunun zeminini aydınlattıklarını kaydetti.
 
BİR MİLYON DOLAR VE ÜZERİNDE PROJELER YAPILDI
 
Rusya'da bulunan alışveriş merkezleri, havalimanı aydınlatmalarını da kendilerinin aydınlattığından bahseden Şentürk, bugüne kadar 500'ün üzerinde komple bitirdikleri proje olduğuna işaret ederek, bunların bir milyon dolar ve üzerindeki projeler olduğunu vurguladı. Şentürk, ürünlerinin yerli tasarım, yerli montaj ve üretim olduğunu anlatarak, İtalya'dan tasarım ödülü aldıklarını aktardı. Şentürk, ödüllü ledlerinin ihracatını artırmaya çalıştıklarına dikkati çekerek, daha fazla ülkeye satmak yerine, mevcut ülkelerde daha çok genişlemeyi planladıklarının altını çizdi. Avrupa'ya daha çok yüklenmek istediklerini beyan eden Şentürk, Rusya'da seraları aydınlatmaya yönelik çalışmaların devam ettiğini söyledi.
 
Antalya'dan 42 ülkeye 'yerli led' ihraç ediliyor-2
 
ÜRETİMİN YÜZDE 42’Sİ İHRAÇ EDİLİYOR
 
Şirkette Yönetim Kurulu üyesi olan Tufan Gürbüz de Antalya'da öz sermayeyle kurulan ve büyüyen 28 senelik bir firma olduklarına işaret ederek, Türkiye'de led aydınlatmanın öncüsü olduklarını ileri sürdü. İhracat temelli ve yerli üretim vizyonlarının bulunduğunu savunan Gürbüz, Avrupa ve çevre ülkelerine uzun yıllar yatırım yaptıklarını anlatarak, nihayetinde üretimin yüzde 42'sinin yurt dışına ihraç eden, her sene Türkiye’ye gelir kazandıran bir firma olduklarını hatırlattı.
 
Gürbüz, led aydınlatmaların gıda üretiminde anahtar rol oynamaya başladığını belirterek, ürünlerinin tarım sektörü için de önemli olduğunu ifade etti. Pazarları içinde Avrupa ülkeleri, Hollanda, İngiltere, Fransa, Rusya, Orta Doğu ve Afrika'nın büyük yer kapladığını dile getiren Gürbüz, artık dünyada tek başına her şeyi yüzde 100 yerli yapmanın mümkün olmadığını, ancak yerli katkı oranını yüzde 80'lere çıkaran üretim yaptıklarını duyurdu.
 
Antalya'dan 42 ülkeye 'yerli led' ihraç ediliyor-3
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol