kapat ikonu

Antalya'da çiftçinin yeni gözdesi mango oldu

Antalya'da avokadodan memnun kalan çiftçiler şimdi de mangoya merak sardı. Deneme hasatlarından memnun olan çiftçiler, daha fazla üretim için kolları sıvadı.

  • Sektörel
  • 12 Kasım 2019 16:39
  • Son Güncelleme: 12 Kasım 2019 16:42

Antalya’nın Gazipaşa ile Alanya ilçelerinde meyve çeşitliliğini teşvik etmek amacıyla avokadodan sonra mangoda da istenilen verime ulaşıldı.

Tropikal meyve yetiştiştiriciliğinin son zamanlarda arttığı Alanya ve Gazipaşa ilçelerinde, muz ile avokadonun önemli bir ticari değere ulaşması, çiftçileri başka bir tropikal meyve olan mangoya yönlendirdi.

Tanesi 50 TL’ye kadar alıcı bulan mangoya bölgeye gelen turistler de ayrıca ilgi gösteriyor. Üstelik yerli mangonun lezzeti ve aroması ithaline göre daha iyi ve üretim her geçen yıl artıyor.

“Son iki yılda 150 dekara ulaştı”

Alanya Ziraat Odası Başkanı Tahir Göktepe, ilçede yerli mango üretimine ilginin arttığını söyledi. Deneme amaçlı yapılan üretimde iyi sonuçlar alındığını belirten Göktepe, "Alanya'da şu ana kadar 220 üreticiye fidan desteği verdik. Mango üretim alanı da son iki yılda 150 dekara ulaştı. Bu ürün, yeni olması nedeniyle tam olarak istenilen ekonomik değere ulaşmadı. Ancak son iki yıldır çok fazla ilgi var. Soğuk havaya daha dayanıklı. Ekilen alanlardan ürün alınmasıyla ekonomiye katkı sağlayacağını düşünüyoruz" dedi.

“7 bin fidan satışı gerçekleştirdik”

Mango fidanı üreticisi Mustafa Ezici, İsranbul’daki işini bırakarak yaklaşık 7 senedir ortağı Veli Çelik ile mango üzerine araştırmalar yaptıklarını belirterek, “İşe çekirdekten mango fidanı üretmekle başladık. Şimdiye kadar yaklaşık 7 bin fidan satışı gerçekleştirdik. Mango fidanı dikildikten üç yıl sonra meyve vermeye başlıyor. Beş yaşına geldiğinde ise yaklaşık 100 mango alınıyor. 10 yaşına gelen bir mango ağacı ise yaklaşık bin adet meyve vermiş oluyor. Şu anda meyvelerin tanesi 50 liraya kadar gidiyor. Ülkemizde üretilen mango iç piyasaya yetmediği için ithal ediliyor" ifadelerini kullandı.

Muza göre 5 kat daha kazançlı

Mangonun Rusya’da 20 dolar, Londra’da 30-35 paund, Paris’te ise 13 euroya satıldığını belirten Ezici, Avrupa'da 600 bin ton mango tüketildiğini, 1,2 milyar euronun mangoya harcandığını, dünyada 46 milyon ton mango üretildiğini, 4 milyar dolarlık ihracat hacmine sahip olduğunu ve muzun beş katı para kazandırdığını söyledi.

Etiketler
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol