kapat ikonu

Antalya'da bu sene 30 ülkeden 120 bin kişi golf oynadı

IAGTO Türkiye ve Antalya Golf İhtisas Spor Kulübü Başkanı Cahit Şahin, bu yıl Antalya'da 30 ülkeden yaklaşık 120 bine yakın golf oyuncusunun misafir edildiğini açıkladı.

  • Gündem
  • 10 Aralık 2018 17:30
  • Son Güncelleme: 10 Aralık 2018 17:41
Uluslararası Golf Tur Operatörleri Birliği (IAGTO) Türkiye ve Antalya Golf İhtisas Spor Kulübü Başkanı Cahit Şahin, son yıllarda golf turizminin gözde bölgelerinden biri hâline gelen Antalya'nın Belek bölgesine, bu yıl golf oynamak için 30 ülkeden yaklaşık 120 bin kişinin geldiği duyurarak, Belek Turizm Merkezi'nde yüksek standartlarda 16 golf sahasının bulunduğunu aktardı.
 
BELEK’TE GOLF SEZONU MAYIS SONUNA KADAR DEVAM EDİYOR
 
Şahin, Akdeniz iklim kuşağında yer alan Antalya'nın golf sporu için çok uygun bir yer olduğuna dikkati çekerek, bu sporun, turizminin 12 aya yaymak için de önemli olduğunu anlattı. Belek'te eylül ayında başlayan golf sezonunun mayıs ayı sonuna kadar devam ettiğini hatırlatan Şahin, yaz döneminde de sabahın erken saatlerinde oynanabildiğini kaydetti.
 
 
GOLF OYNAYANLAR KİŞİ BAŞI BİN AVRONUN ÜZERİNDE PARA HARCIYOR
 
Golf turizminin konaklamanın yanı sıra artı değer kattığını savunan Şahin, golf oynamak için gelenlerin konaklamanın yanında golf sahası için de ödeme yaptığını, bir oyun golf oynamanın bedelinin de Belek bölgesinde ortalama 150-165 avro olduğunu dile getirerek, bir golf oyuncusunun bir haftada ortalama 4-5 oyun satın aldığını ileri sürdü. Şahin, bundan dolayı getirisi diğer turistlere göre daha fazla olduğunu ifade ederek, golf oynamak amacıyla gelenlerin kişi başı harcamasının bin avronun üzerinde olduğuna işaret etti.
 
 
2019’DA 550 BİN ROUND OYUNUNUN AŞILMASI BEKLENİYOR
 
Şahin, Belek'te hâlen 16 golf sahasının bulunduğunu, bölgede 2012 yılında 550 bin round oyunun olduğunu, anımsatarak, sonraki yıllarda bu rakamın düştüğünü belirtti. 2018'de bu sayılara turist sayısının da artmasıyla yaklaşıldığı bilgisini paylaşan Şahin, 2012 rakamlarının, yani 550 bin round oyununun 2019 yılında aşılmasının beklendiğini vurguladı.
 
BAKANLIK YENİ GOLF SAHASI YATIRIMLARI İÇİN ÇALIŞMALAR YAPIYOR
 
Şahin, yurt dışından yıllık 120 bin kişinin golf oynamak için Antalya'ya geldiğini söyleyerek, bu sayının daha yukarılara çıkabilmesi için yeni golf sahası yatırımlarına ihtiyaç duyulduğunu, Kültür ve Turizm Bakanlığının da bu konuda çalışmalar yaptığından bahsetti.
 
 
THY OPEN GOLF TURNUVASI BÖLGE TANITIMINA KATKI SAĞLIYOR
 
Şahin, 6 senedir Antalya'da gerçekleştirilen Turkish Airlines Open Golf Turnuvası'nın bölgenin tanıtımına büyük katkı sağladığını anımsatarak, söz konusu turnuvada dünyanın en iyi golf oyuncularının ağırlandığını, golf oyuncularının hepsinin de Antalya’dan çok memnun ayrıldığını bildirdi.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol