kapat ikonu

Antalya, Avrupa'nın da turizm başkenti olma yolunda

Yağcı, 2018 rakamlarına bakıldığında, 16 milyon yabancı turist sayısıyla Antalya’nın Avrupa'da Londra ve Paris'in ardından yabancı ziyaretçi açısından üçüncü sıraya geleceğini bildirdi.

Gazetecilere açıklamalarda bulunan Akdeniz Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği Başkanı (AKTOB) Erkan Yağcı, turizm anlamında çok ciddi başarı hikâyelerine imza atan Antalya'nın, Avrupa'nın da turizm başkenti olma yolunda ilerlediğini ifade ederek, 2018 rakamlarına bakıldığında, 16 milyon yabancı turist sayısıyla Antalya’nın Avrupa'da Londra ve Paris'in ardından yabancı ziyaretçi bakımından üçüncü sıraya geleceğini belirtti.
 
Antalya turizm sektörünün başkenti
 
Turizmin Antalya'nın en önemli, Türkiye'nin de en stratejik sektörü olduğunu dile getiren Yağcı, döviz kazandırıcı sektörlerin başında turizmin geldiğine işaret ederek, Türkiye'nin coğrafi konumu açısından bir turizm ülkesi, Antalya'nın da turizm sektörünün başkenti olduğunu dile getirdi. Yağcı, şehrin turizmde kendini gösterdiğini anlatarak, çok daha yüksek sayılara ulaşmayı hedeflediklerini, bu sayılara ulaşırken de gelirleri artırmak istediklerini açıkladı. Ciddi anlamda turist sayısında başarı elde edildiğinin altını çizen Yağcı, önümüzdeki dönemde turizm sayının artırılacağını kaydederek, bununla birlikte turizm gelirlerinin de daha ileri seviyelere taşınacağını vurguladı.
 
Antalya en fazla ziyaretçiyi misafir eden dördüncü kent
 
2019'un rekor yılı olmasını beklediklerini söyleyen Yağcı, Mastercard'ın 10 senedir yayımladığı ve tüm dünyada 162 kenti kapsayan, "Hedef Şehirler Endeksi" 2018 raporunda yer alan bilgilere göre, Antalya'nın, Avrupa'da en fazla ziyaretçiyi misafir eden dördüncü kent olduğunu anımsatarak, söz konusu bu çalışmada, 2017 verilerinin kullanıldığını duyurdu.
 
Antalya, Londra ve Paris’in ardından üçüncü sıraya yükselecek
 
Yağcı, 19,5 milyon yabancı turist ağırlayan Londra’nın birinci, Paris’in ikinci, İstanbul’un üçüncü ve Antalya’nın dördüncü olduğunu kaydederek, kentin artık Avrupa’nın önemli bölgeleri arasında çok güçlü bir konuma gelebildiğini öne sürdü. 2018 yılı rakamlarına bakıldığında 16 milyon yabancı turist sayısıyla Avrupa’da Londra ve Paris’in ardından yabancı ziyaretçi sayısı bakımından Antalya’nın üçüncü sıraya yükseleceğini anlatan yağcı, 2023 yılı vizyonunda Antalya’nın yaklaşık 20 milyon turisti konuk edeceğini vurguladı. Yağcı, Türkiye’nin turizm başkenti Antalya’nın turizm açısından çok ciddi başarı hikayelerine imza attığını hatırlatarak, Antalya’nın artık Avrupa’nın da turizim başkenti olma yolunda emin adımlarla ilerlediğini söyledi.
 
Almanya, Hollanda, Belçika pazarında çok iyi gelişmelerle karşı karşıya kalındı
 
2019 yılına yönelik rezervasyon rakamlarıyla ilgili de konuşan Yağcı, özellikle Almanya, Hollanda, Belçika pazarında çok iyi gelişmelerle karşı karşıya kaldıklarını belirterek, bu pazarlarda ciddi artış kaydettiklerini anlattı. Yağcı, pazardan pazara değişkenlik görülse de Almanya pazarında erken rezervasyon oranlarının çift haneli bir büyüme ye tekabül ettiğini ifade ederek, Antalya'da en az iyileşme kaydeden pazarların başında Almanya, Hollanda ve Belçika’nın geldiğini hatırlattı. Bundan dolayı Almanya pazarının güçlenmesi ve büyümesi 2019 yılına için çok daha umutlu bakılmasını işareti olduğunu söyledi.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol