kapat ikonu

Antalya 20 milyon turisti ağırlayacak

Yabancı turist sayısında yaklaşık 14 milyon rakam ile tüm zamanların rekoruna imza atan Antalya, 3-4 sene içerisinde 20 milyon turisti ağırlayacak.

  • Sektörel
  • 21 Ocak 2019 12:32
  • Son Güncelleme: 21 Ocak 2019 12:34
Gazetecilere konuşan Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, turistlerin Antalya'ya gelirken bir hayal satın aldıklarını ve buraya geldiklerinde de beklentilerini bulmak istediklerini ifade ederek, şehre gelen turistin beklentilerinden yola çıkarak projelerini inşa ettiğini dile getirdi. Antalya’nın çevresiyle, tarihiyle ve doğal güzellikleriyle rakipsiz bir şehir olduğunu savunan Türel, dünyanın cennet köşesi olduğunu ileri sürerek, Antalya'nın çok önemli olduğunu ve korunması gereken şehirler arasında yer aldığını söyledi. Türel, o yüzden çevre değerlerinin birinci öncelikleri olduğunu aktararak, altyapıya büyük önem verdiklerini, kanalizasyonu, yağmur suyu, drenaj kanalları, arıtma tesisleri ile Antalya'nın altyapıda sorunsuz bir şehir hâline getirildiğini ileri sürdü.
 
ANTALYA, MAVİ BAYRAKTA DÜNYADA BİRİNCİ
 
2004 senesinde arıtma tesisi 2 olan Antalya'da, bu rakamın bugün 32'ye yükseldiğini anımsatan Türel, Gazipaşa'dan Kaş'a kadar özellikle turizm merkezlerinde artık bir milimetreküp su arıtılmadan denize gitmediğini belirterek, bugün Antalya’nın mavi bayrak sayısında dünya birinciliğine yerleştiğini vurguladı. Türel, 200'ün üzerinde mavi bayrağa sahip Antalya'yı ikinci sırada İspanya'nın Mayorka şehrinin 60-70 bayrakla takip ettiği bilgisini paylaşarak, aradaki farkın çok büyük olduğunu ve bu başarıda altyapıların çok büyük önemi olduğunu aktardı. Antalya'nın artık altyapısıyla, çevreye verdiği önemle turistin beklentilerine cevap verebilir hâle geldiğini bildiren Türel, altyapının dışında çağdaş toplu ulaşım sistemine de yatırım yaptıklarını kaydederek, göreve geldiğinde Antalya'da raylı sistemin hiç olmadığını, bugün raylı sistem ağının kent merkezinde 55 kilometreye kadar çıkarıldığını hatırlattı.
 
LİMANDAN LARA KUNDU’YA METRO İLE ERİŞİM
 
Türel, kendisini heyecanlandıran önemli bir projesinin de metro olduğunu vurgulayarak, büyük limandan Lara Kundu'ya kadar sahil şeridi boyunca metroyu şehrin gündemine taşıyacaklarını söyledi. Antalya'yı metro ile tanıştırmak istediklerini ifade eden Türel, turizm merkezlerindeki turisti kent merkezine taşıyarak, esnafın yüzünü güldürmek istediklerini iletti. Türel, esnafın turizm pastasından istediği payı alabilmesi adına şehir merkezinde de bir cazibe merkezi oluşturduklarına dikkati çekerek, Doğu Garajı Kültür Merkezi ve Nekropol ile Türkiye'de benzeri olmayan bir projeye imza attıklarını belirtti. 2 bin 500 yıllık tarihî mezarlığı bir müzeye dönüştürdüklerini anımsatan Türel, ikinci Kaleiçi olarak değerlendirilen Balbey Kentsel Yenileme Projesi, Cumhuriyet Meydanı düzenleme çalışmalarının da tamamlandığını ilan etti.
 
Tarihin en büyük rekorunun geçen sene kırıldığını, hatırlatan Türel, bunun bu sene daha da yukarılara taşınacağını savunarak, 3-4 sene içerisinde Antalya'da 20 milyon turistin rahatlıkla ağırlanacağını öne sürdü.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol