kapat ikonu

Anneye Verilen Destekler 9 Bin 214 Lira Oldu

Çalışan annelerin çalışma hayatında desteklenmesi için devlet tarafından verilen destekler yükseltildi. Şimdilerde verilen toplam ödeme miktarının 9 bin 214 lira olduğu belirlendi.

Çalışan annelerin devlet tarafından desteklenmesi için çeşitli ödemeler yapılıyor. doğum izninden tutup kısmi süreli yarı zamanlı çalışmalara ve evde çocuk bakımına kadar pek çok durumda destek ödemelerinin yapıldığı tespit edildi. Çalışan annelerin işi bırakmamaları ve desteklemeleri için çalışma hayatında pozitif anlamda pek çok ayrıcalığın tanındığı öğrenildi.
 
Kadınlar için devlet pek çok olanak sağlıyor. Çalışan annelerin işi bırakmamaları ve aynı zamanda bebekleriyle ilgilenmeleri için süt yardımı, doğum parası, iş göremezlik parası ve yarı zamanlı çalışma parası veriliyor. Bu süreçte verilen toplam desteklerin miktarının yapılan hesaplamalarla birlikte en az 9 bin 214 lira olduğu öğrenildi.
 
Annelere Verilen Destekler Yükseltiliyor
 
Doğum yardımından çalışan ya da çalışmayan tüm anneler sorunsuz bir şekilde yararlanabiliyor. Çocuk sayısına göre doğum parası değişiklik gösteriyor. İlk çocuk için 300 lira verilirken ikinci çocuk için 400 lira ve üçüncü çocuk için 600 lira para verilmesine karar veriliyor.
 
Doğum öncesi ve sonrası bebeği ile ilgilenmek isteyen ve izin hak eden annelere 16 haftanın ödemesi devlet tarafından veriliyor. Asgari ücretli sigortalı bir annenin almış olduğu doğum parası 6 bin 367 lira olarak hesaplanmış.
 
Yarı zamanlı çalışmadan yararlanan anneler bu süreçte İŞKUR'dan gerekli ödemeleri alabiliyorlar. Anneler için emzirme ödeneği de veriliyor. Bunun için hem kadının hem de eşinin sigortalı olması aranan şartlar arasında yer alıyor.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol