kapat ikonu

Annelere erken emeklilik fırsatı

Çalışan anneler doğum borçlanmasıyla birlikte elde ettikleri 6 yıla varan primlerle erken yaşta emekli olabilme hakkına sahip olacaklar. Çalışırken anne olan ve verilen borçlanma süresinden sonra mesleğini yapmaya devam eden anneler doğum borçlanması ile

  • Gündem
  • 23 Şubat 2017 16:36
  • Son Güncelleme: 23 Şubat 2017 17:45
Çalışan anneler erken emeklilik hakkına sahip olabilecek.
 
Doğum borçlanması ile emeklilik tarihinde ayrıcalık kazanabilen çalışan annelerin erken olmasının yolu açıldı. Annelik borçlanması kapsamında 6 yıla varan prim elde edebilen çalışan anneler bu sayede erken yaşta da emekli olabilecek.
 
Doğum borçlanması ile prim kazanma hakkını kullanan anneler normalde emekli olmaları gereken tarihten daha önce emekli olabiliyorlar. 6 yıla kadar prim kazanan çalışan anneler daha önceden emekli olarak ayrıcalıklı imkanlara sahip olabiliyor.

 

Askerlik borçlanmasının aksine yaşı geri çekmiyor

 
Yıl ve yaş şartını tamamlamış bir annenin eğer primi eksikse bunları tamamlamak için beklemesi gerekmiyor. Sadece borçlanarak 3 çocuk için 2 bin 160 gün yani 6 yıl kazanılabiliyor. Doğum borçlanması erkeklerin askerlik borçlanmasının aksine yaşı geri çekmiyor. Ama primi eksik bir annenin daha ileri yaşta emekli olmasını engelliyor..
 
 

Her bir çocuk için 720 gün borçlanma olanağı tanınıyor

 
Her çocuk için 2 yıllık (720 gün) borçlanma yapılabiliyor. Doğum borçlanmasının 3 şartı bulunuyor. İlk şart, çocukların sigortalı olunan tarihten sonra dünyaya gelmiş olması. İkinci şart, çocuğun yaşıyor olması. Eğer çocuk vefat ederse, hayatta kaldığı süre borçlanılabiliyor.
 

Doğumdan sonra annenin adına herhangi bir prim yatmaması gerekiyor

 
Üçüncü şart ise doğumun gerçekleştiği tarihten sonraki 2 yıl içinde annenin adına herhangi bir prim yatmamış olması. Eğer bazı bölümlerinde prim yatmışsa, bu 2 yıllık sürenin prim yatmayan süreleri borçlanılabiliyor. Normal şartlarda emeklilik hesabında staj başlangıcı dikkate alınmıyor. Ama doğum borçlanmasında farklı bir uygulama bulunuyor. Anneler eğer staj başladığı tarihten sonra doğum yapmışlarsa bu doğumları 3 çocuğa kadar borçlanarak 2 bin 160 gün kazanıyor. Bu süreler prim gün sayısına ekleniyor.
 

Annelerden 'erken emeklilik' çağrısı

 
Anneler, sigortalı olmadan önce yaptıkları doğumlar için de borçlanma imkanı verilmesini istiyor. Takvim’in haberine göre, böyle bir düzenleme yapılması halinde, çalışan anneler emeklilik yaşını erkene çekebilecek. Borçlanmayla sigorta başlangıç tarihi geriye çekilecek. Böylece emeklilik yaşı düşecek.
Kaynak: Takvim
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol