kapat ikonu

Ankara'dan Tokyo'ya makarna

Anadolu buğdayını Japon sofralarına taşıyan firma, Ankara'dan Tokyo'ya makarna hattı kurarak durum buğdayıyla Türkiye’nin lezzetini Japonya'ya tanıtıyor.

  • Sektörel
  • 05 Aralık 2018 18:37
  • Son Güncelleme: 05 Aralık 2018 20:09
Japon makarna üreticisi Nisshin Seifun, Ankara'da kurduğu tesis ile birlikte ürettiği makarnaları, Tokyo başta olmak üzere Japonya'nın tüm kentlerine gönderiyor.
 
Burada üretilen yıllık 18 bin ton makarnanın Japonya'ya ihraç edildiğini söyleyen Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, normal şartlarda Türkiye'nin makarna ihracatında ton başına fiyatının 400-450 dolar civarında olduğunu ancak bu makarnanın 800-850 dolara ihraç edildiğini ve bu açıdan da oldukça katma değerli bir ürün olduğunu savundu.
 
Bakan Varank, Nisshin Seifun Türkiye'nin Ankara Sanayi Odası 1. Organize Sanayi Bölgesi'ndeki (ASO 1. OSB) fabrikasını ziyaret etti. Varank, Yönetim Kurulu Başkanı Takashi Kamijo'dan şirket ve Türkiye'deki faaliyetlerine ilişkin bilgi edindi. Varank, üst düzey hijyen önlemlerinin alındığı fabrikayı gezerek, makarna üretimine ilişkin çeşitli incelemelerde bulundu.
 
Buradaki ziyaretinin ardından gazetecilere açıklama yapan Bakan Varank, söz konusu firmanın Türkiye'deki yatırımlarından Japonya'nın Ankara Büyükelçisi Akio Miyajima ve Japon firmalarıyla bir araya geldiğinden haberdar olduğunu aktardı.
 
Ankara'dan Tokyo'ya makarna-1
 
DÜNYADAKİ EN YÜKSEK STANDARTLI FABRİKA
 
Nisshin Seifun'un Japonya'nın en büyük makarna üreticilerinden biri olduğunu kaydeden Bakan Varank, firmanın burada dünyadaki en yüksek standartlı fabrikasını kurduğunu öne sürdü. Varank, burada üretilen yıllık 18 bin ton makarnanın Japonya'ya ihraç edildiğini anlatarak, fabrikanın Türkiye'deki durum buğdayını kullandığını ifade etti.
 
ÜRÜNÜN KATMA DEĞERİ YÜKSEK
 
Dünyanın en kaliteli buğdaylarından bir tanesi olarak bilinen ve Türkiye'de üretilen durum buğdayını alıp burada makarna hâline getirerek Japonya'ya ihraç edildiğini belirten Bakan Varank, normal şartlarda Türkiye'nin makarna ihracatında ton başına fiyatın 400-450 dolar civarında olduğunu ancak bu makarnanın 800-850 dolara ihraç edildiğini yineleyerek, bu bakımdan katma değeri oldukça yüksek bir ürün olduğunu savundu.
 
Ankara'dan Tokyo'ya makarna-2
 
ÜRETİMİN ÜÇTE BİRİ TÜRKİYE’DEN
 
Nisshin Seifun Türkiye Yönetim Kurulu Başkanı Takashi Kamijo, firmalarının Japonya'da makarna pazarında yüzde 40'lık bir paya sahip olduğunu ileri sürerek, üretimlerinin üçte birinin Türkiye'deki fabrikadan gerçekleştiğini bildirdi.
 
TÜRKİYE’DEKİ YATIRIMLLAR BÜYÜTÜLECEK
 
Kamijo, Türkiye'de ürettikleri makarnaların yüzde 100'e yakınının Japonya'ya ihraç edildiğini dile getirerek, şirketin geçen sene 17 milyon dolarlık ihracat yaptığını açıkladı. Türkiye, ABD ve Japonya olmak üzere dünyada üç ülkede üretim merkezlerinin bulunduğuna dikkati çeken Kamijo, Türkiye'deki yatırımlarını büyütmeyi ve makarna üretiminin yanında makarna sosu üretimini de gerçekleştirmeyi düşündüklerini vurguladı.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol