kapat ikonu

Ankara'dan ABD ve Çin'e direkt uçuş hedefleniyor

ATO Yönetim Kurulu Başkanı Gürsel Baran, ABD, Çin ve bir başka Uzak Doğu ülkesine Ankara'dan direkt uçuş olması için bütün çalışacaklarını belirtti.

  • Gündem
  • 19 Ocak 2019 16:01
  • Son Güncelleme: 19 Ocak 2019 16:11
Gazetecilere konuşan Ankara Ticaret Odası (ATO) Yönetim Kurulu Başkanı Gürsel Baran, Ankara'dan yurt dışına direkt uçuşlar için devamlı çalıştıklarını ifade ederek, ABD, Çin ve bir başka Uzak Doğu ülkesine Ankara'dan direkt uçuş olması için bütün çalışacaklarını vurguladı.
 
Ankaralılar için yurt dışına çıkmanın aktarmalı uçuşlardan dolayı eziyet hâline geldiğini savunan Baran, Ankaralı tüccarın, bürokratın, öğrencinin vaktinin kıymetli olduğundan bahsederek, 2-3 saatte ulaşabilecek dünya kadar ülke varken, yurt dışına İstanbul aktarmalı gittiklerini anımsattı. Baran, Ankara'dan yurt dışına direkt uçuşların olması için sürekli çalıştıklarını ileri sürerek, bundan sonra da ABD, Çin ve bir başka Uzak Doğu ülkesine Ankara'dan direkt uçuş olması için çalışacaklarını bildirdi.
 
ATO VE THY EKİPLERİ DİREKT UÇUŞ İÇİN ORTAK ÇALIŞMA YÜRÜTTÜ
 
Baran, Ankara’dan yurt dışına direkt uçuş için ATO ve THY ekiplerinin ortak çalışma yürüttüğünü hatırlatarak, ilk açılan hatların Frankfurt, Berlin, Viyana ve Paris olduğunu, bunlara Roma, Bakü ve Londra'nın eklendiğini ve Bakü seferinin Tiflis'e alındığına dikkati çekti. Direkt uçuş noktaları belirlenirken başkentten yolcuların aktarmalı uçuşlarla hangi destinasyonlara, ne sıklıkla gittiğine ve ne kadarlık kayıp olduğuna uzun dönemli bakıldığını kaydeden Baran, Ankara'dan yurt dışına direkt uçuş olanağı sağlanmadığı sürece sacayağının birisinin açıkta kaldığını aktararak, sağlık turizminin Ankara için öneminden bahsetti.
 
SAĞLIK TURİZMİ İÇİN AKTARMALI YOLCU GETİRMEK MÜMKÜN DEĞİL
 
Gürsel Baran, sağlık turizmi için aktarmalı yolcu getirmenin mümkün olmadığını, en önemli olmazsa olmazlardan birisinin, Ankara için çok geç kalınmış bir olay olduğunu öne sürerek, uluslararası fuar alanının inşaatının yıl sonunda biteceğini duyurdu. Ankara'da bugüne kadar fuar alanının olmadığını, fuar işinin çok önemli olduğuna değinen Baran, iki yıl boyunca her yerde 'fuar alanı'nı gündeme getirdiklerini vurgulayarak, fuar için önceden planlama yapmanın ve mücadele etmenin şart olduğunu anlattı.
 
Baran, yapılan hesaplara göre İç Anadolu Bölgesi yolcu sayısının, ABD için günde bir uçak doldurduğunu belirterek, her gün olmasa bile haftada bir ya da iki uçak seferinin Ankara'ya verilebileceğini açıkladı. Başkentin de İç Anadolu Bölgesi'nin de buna çok ihtiyacı olduğunu hatırlatan Baran, ATO olarak ellerinden gelen ne varsa bu seferlerin tanıtımı için çalışacaklarını, ne kadar tur operatörü varsa onları davet ederek, tanıtım yapacaklarını ilan etti.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol