kapat ikonu

Amasya'ya 55 milyon liralık yatırım yapılacak

Amasya’ya yapılacak 55 milyon liralık yatırım ile 1015 kişiye istihdam yaratılacak.

  • Sektörel
  • 22 Ekim 2018 11:13
  • Son Güncelleme: 22 Ekim 2018 11:23
10 yeni firmanın Amasya Merzifon Organize Sanayi Bölgesi'ne yapacağı 55 milyon liralık yatırım ile 1015 kişiye istihdam sağlanacak.
 
Amasya'nın Merzifon ilçesinde bulunan Merzifon Organize Sanayi Bölgesi'nde (OSB) 10 firma tarafından yer tesisi gerçekleşti. Firmaların bu bölgeye 55 milyon liralık yatırım yapacağı öğrenildi.
 
YATIRIM AMASYA İÇİN ÖNEMLİ
 
Merzifon OSB'de yatırımcılar için yeni tahsis edilen alanda yapılan altyapı çalışmalarını inceleyen Amasya Valisi Osman Varol, yatırımın Amasya ve Merzifon için önemli olduğunu belirtti.
 
10 MİLYON LİRALIK İHRACAT HEDEFİ
 
Varol, Merzifon OSB'de parsel işlemleri tamamlanan 71 bin 167 metrekare alanda, 55 milyon liralık yatırım ile 10 yeni tesis kurulması için başlatılan işlemlerin tamamlandığını aktararak, söz konusu yatırımlarla 1015 kişiye istihdam sağlanacağını ve 10 milyon liralık ihracat hedeflendiğini söyledi.
 
TÜRKİYE’NİN GELECEĞİ EN PARLAK OSB’Sİ
 
Gelecek yatırımcılara her türlü kolaylığı gösterdiklerini vurgulayan Varol, kısa bir süre önce dövizle ilgili dalgalanmaların çok yoğun olduğu, karamsar bir havanın estirilmeye çalışıldığı dönemde 10 girişimcinin burada tahsislerini alıp, yatırımlarına başladıklarını paylaşarak, bakanlığın da buranın altyapısı ile ilgili ihaleye çıkmak için son hazırlıklarını yaptığını söyledi. Varol, yatırımcıların temel ihtiyaçlarını gidermek için harekete geçtikleri dile getirerek, Merzifon Organize Sanayi Bölgesi’nin Türkiye'nin en geleceği parlak organize sanayi bölgelerinden birisi olduğunu ifade etti.
 
BİR OSB İÇİN GEREKLİ TÜM ULAŞIM ALT YAPISINA SAHİP
 
Varol, Merzifon'un ulaşımda kara, hava ve deniz yolları açısından değerlendirildiğine çok önemli bir noktada bulunduğuna dikkati çekerek, Merzifon’un Samsun Limanı'na yakınlığı, Türkiye'nin en yoğun kara yolu hatlarından bir tanesinin tam kavşak noktasında bulunması, havaalanıyla iç içe bulunması, yakın zaman içerisinde gerçekleştirilecek olan hızlı tren projesi, OSB'nin neredeyse içinden geçip istasyonun da dibinde yer alacak olmasının bugün bir OSB için, gerçek bir üretim üssü için gerekli olan tüm ulaşım alt yapısına sahip bir konumda olduğunu aktardı.
 
TÜRKİYE’YE YAŞATILMAYA ÇALIŞILAN SIKINTILARA EN GÜZEL CEVAP
 
AK Parti Amasya Milletvekili Hasan Çilez ise Merzifon OSB'de faaliyet gösteren mevcut 41 firmanın 4 bin kişiye istihdam sağladığını vurgulayarak ekonomik alanda Türkiye'ye yaşatılmaya çalışılan sıkıntılara en güzel cevaplardan birinin ‘’Amasya ve Merzifon Organize Sanayi Bölgesi’’ olarak verildiğini dile getirdi.
 
KRİZ ÇIĞIRTKANLIĞINA YATIRIMLARLA CEVAP VERİLİYOR
 
Çilez, Merzifon OSB’nin bir marka olduğunu öne sürerek, yapılan üretimlerle, ihracatlarla ülke ekonomisine büyük katkı sağladığını ve mevcut OSB’nin Amasya'ya, Merzifon'a yetmediğini aktardı. Buranın genişletilmesi ve büyütülmesi gerektiğini hatırlatan Çilez, bunun için 2012 yılında kolların sıvanıp çalışmalara başlandığını hatırlattı. Çilez, Türkiye’ye kriz çığırtkanlığı yapanlara en güzel cevabın yatırımlarla verildiğini söyledi.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol