kapat ikonu

Altın yatırımı tüm zamanların rekorunu kırdı!

Dünya ekonomilerinin faizleri indirmesi ve ticaret savaşlarının oluşturduğu belirsizlikler altına olan güveni daha da artırdı. Altın yatırımı tüm zamanların zirvesinde...

  • Piyasalar
  • 14 Ekim 2019 10:55
  • Son Güncelleme: 15 Ekim 2019 09:11

Uluslararası ekonomilerin üçte ikisinin negatif faize dönmesi sonrası altına olan ilgi daha da artmaya başladı. Alınan son verilere göre yatırım olarak tutulan altın miktarı, eylülde 2 bin 808 tona ulaşarak tüm zamanların zirvesi konumuna ulaştı.

Altının ons fiyatının 1500 dolar civarında olması nedeni ile yukarı yönlü beklentiler devam ediyor. Avrupa ile Japonya’dan sonra ABD’nin de faizleri indirme kararı alması yatırımcıları altına yöneltmiş durumda.

Öte yandan dünyadaki Merkez Bankalarının genişleyici para politikaları ile ticaret gerilimlerinin oluşturduğu belirsiz durumlar, yatırım için güvenli bir liman olarak görülen altına olan ilgiyi artırdı.

Dünya Altın Konseyi tarafından yayınlanan rapora göre, eylülde küresel bazda altın fonlarına yaklaşık 3,9 milyar dolarlık para akışı gerçekleşti. Fonların tuttuğu altın miktarı, eylülde bir önceki aya göre 75,2 ton artış gösterdi. Böylece fonların portföylerindeki altın miktarı, son 4 ayda kesintisiz artarak yılbaşından bu yana yüzde 13,4 yükseldi.

Altın yatırımı tüm zamanların rekorunu kırdı!-1

2012’deki seviye aşılmış oldu

Global fonların portföyündeki altın miktarı, eylülde 2 bin 808 tonla 2012'deki 2 bin 791 tonluk tarihi zirveyi de aşarak tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştı. Rapora göre, Kuzey Amerika fonları 62 tonla eylülde altın alımında lider olurken, bu fonlara yaklaşık 3,1 milyar dolar seviyesinde para girişi gerçekleşti. Avrupa fonları ise eylülde 7,7 ton altın aldı. Bu artışta başı 31 Ekim'deki Brexit kararını bekleyen İngiltereli yatırımcılar çekti. Avrupa fonlarını 3,9 tonla Asya ve 1,7 tonla diğer bölgelerin fonları takip etti. Bu yılın 9 aylık döneminde küresel fonların elinde tuttuğu altın miktarı 368 ton artış gösterirken, bu fonlara para akışı 17,9 miyar dolar oldu.

Fed tarafından alınacak karar da etkili

Eylül ayı boyunca birçok merkez bankası faiz indirimine giderken, özellikle ABD Merkez Bankası'nın (Fed) yıl sonuna kadar bir faiz indirimi daha yapması bekleniyor. Raporda, altın fiyatındaki hareketlerin, merkez bankalarının para politikası hamlelerine göre şekillenmeye devam edeceği tahminine yer veriliyor. Para politikası haricinde de altın fiyatlarını yukarı yönlü destekleyen önemli etkenler olduğu belirtilen raporda, halen devam eden küresel belirsizliklerin altın fiyatları üzerinde belirleyici olduğu vurgulanıyor. Raporda, ABD Başkanı Donald Trump'a karşı yürütülen azil sürecinin ticaret savaşlarının gidişatını, dolayısıyla altın fiyatlarını etkileyebileceği belirtiliyor. Çin'in olası ertelemelerle bu süreci 2020'de yapılacak ABD başkanlık seçimlerine kadar uzatmayı deneyebileceği, bunun da risk algısını artırabileceği ifade edilen raporda, şu değerlendirmelere yer verildi: "Brexit süreci belirsizlikleri artıran bir başka unsur. Anlaşmasız Brexit ihtimali veya yeni bir erteleme kararı çıkması gibi belirsizlikler yatırımcıları altın varlıklara yönlendirebilir. Bunların yanı sıra dünya genelinde negatif faiz oranlarının halen ağırlığını koruması durumu altının fırsat maliyetini düşürmektedir. Avrupa'da birçok ülkenin devlet tahvilleri halen negatif faiz vermeye devam ederken, yatırımcılar aldıkları tahvilden faiz almak yerine tahvil süresi dolduğunda faiz ödemek durumunda kalıyor."

Etiketler
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol