kapat ikonu

Altın Satışlarında Büyük Kolaylık! Yeni Dönem Başlıyor

Altın satışları ile ilgili yeni bir düzenleme geliyor. İşçilik gerektiren ziynet, takı ve altın ürünlerinde kredi kartına 4 taksit imkanı getirilecek.

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu tarafından yapılan açıklamalarda kuyumculuk sektörünü hareketlendirmek ve süreci canlandırmak için yeni bir çalışma yapılıyor. Yakın zamanda devreye girecek sistemde altın, ziynet ve takı alımlarında kredi kartına 4 taksit imkanı getirilecek.
 
Geçtiğimiz Ağustos ayına kadar bireysel kredi kartları ile yapılan altın satışlarında 4 takside kadar alım yapılabiliyordu. Ancak sonrasında yeni bir düzenleme yapılmış ve bu düzenleme sonrasında kredi kartına altın alımlarında taksit imkanlarının kaldırıldığı tespit edildi. Kredi kartı taksit imkanlarının kaldırılmasının ardından pek çok vatandaş bu duruma tepki gösterdi. Alım gücünü zorlayan bu durum karşısında yeni bir düzenlemenin kısa süre içerisinde yapılacağı belirtildi.
 
Yeniden Taksit İmkanı Getiriliyor
 
Taksit imkanının kaldırılması kuyumculuk sektörüne durgunluğa sebep olmuştu. Yeniden sektörü hareketlendirmek ve satışları artırmak adına işçilik gerektiren takı, altın ve ziynet eşyalarında kredi kartına 4 taksit imkanının getirilmesine karar verildi. Bunun üzerine taksit imkanı yakın zamanda başlayacak. Ancak altını çizilen bir diğer husus ise çeyrek altın, gram altın, külçe altın gibi ürünlerde herhangi bir taksitlendirmenin yapılamayacağı oldu. Yakın zamanda hayata geçirilmesi beklenen yeni düzenlenen hem tüketiciler hem de sektör açısından son derece etkili olması bekleniyor. Konu hakkında düzenlemenin tam olarak hangi tarihten itibaren geçerli olacağı ise henüz bilinmiyor.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol