kapat ikonu

Altın hesabı nedir, kimler altın hesabı açabilir?

Yatırım hesap türlerinden biri olan altın hesabı, bankaların müşterilerine sunduğu en önemli ayrıcalıkların başında geliyor. Peki altın hesabı nedir, kimler altın hesabı açtırabilir? Merak edilen soruların cevaplarını sizler için araştırdık..

Birikimini altın üzerinden yapmak isteyen kişilere özel bankalar tarafından açılan hesap türüne altın hesabı adı verilmektedir. Açılan bu sayesinde her türlü altını alıp satmak mümkün. Birikimlerini yastık altında değil de banka hesabında bulunduran kişilerin altınları banka güvencesi altına alınır. Sizler istediğiniz zaman bu altınları tekrar bankadan alabilirsiniz.

Kimler altın hesabı açtırabilir?

Altın hesabı açtırmak için bankalara başvuru yapan tüm müşteriler vadeli altın hesabı ya da vadesiz altın hesabından herhangi birini açtırabilir. Bazı bankalar yalnızca 24 gram altın üzerinden hesap açarken, bazı bankalar yastık altı yatırımı yapan kişilere özel kampanyalar düzenlemektedir.

Müşterisi olduğu bankada altın hesabı açtırmak isteyen kişilerin nüfus cüzdanı ile birlikte banka şubesine gitmesi yeterli olacaktır. Müşteri temsilcisi ile görüştükten sonra altın hesabınızı kolayca açtırabilirsiniz. Dilediğiniz zaman bu hesaba altın ekleyebilir ya da bu hesaptan altın alabilirsiniz. Bankalar sizin altınlarınızı saklamak için adeta bir kasa görevi üstlenir. Tabi bunu yaparken de belli bir ücret talep ederler.

Online altın hesabı nasıl açılır?

Günümüzde internet ve teknolojinin gelişmesi ile birlikte bankacılık işlemleri çok daha kısa sürede çözüme kavuşmaktadır. Bankaların internet şubeleri aracılığıyla altın hesabı açtırmak mümkün. Bunun öncesinde kimlik numarası bilgileriniz ve internet şubesi şifrenizi kullanarak sisteme giriş yapmanız gerekiyor. Daha sonra sırasıyla hesaplar, yeni hesap açma ve altın hesabı açma seçeneklerini kullanarak ekranda karşınıza çıkan vadeli altın hesabı ve vadesiz altın hesabından birini tercih edebilirsiniz.

Altın hesabı ne gibi avantajlar sağlıyor?

Altın hesabının müşterilere sunduğu en önemli ayrıcalık altınlarınızın çalınma riskini sıfıra indiriyor olmasıdır. Ayrıca bu hesabı kullanarak sahte altın ve eksik gramlı altın alınma ihtimalini ortadan kaldırabilirsiniz. Yastık altında bulunan altınlarınızı her türlü tehlikeye karşı korumak istiyorsanız mutlaka altın hesabı açtırmanız gerekmektedir. Aksi takdirde altınlarınız çalınabilir ya da zarar görebilir.

arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol