kapat ikonu

Altın fiyatları yatay seyir izledi

Altın, ABD'de yükselen Hazine tahvil faizleri ve dolar ile birlikte yatay seyrediyor…

4 Ekim altın fiyatları, ABD Hazine ve tahvil faizleri ve doların yükselmesiyle birlikte Ray Dalio ve Stan Druckenmiller gibi milyarder para yöneticilerinin yükselen borç seviyelerinin bir sonraki finansal krizi tetikleyebileceği uyarılarının da etkisiyle yatay bir seyir izlemeye devam ediyor...
 
ABD’de geçen günlerde açıklanan güçlü ekonomik veriler, 10 yıl vadeli ABD Hazine tahvil faizlerinin 2011’den bu yana en yüksek seviyesine çıkmasına sebep oldu. Ekonomi ile ilgili olumlu değerlendirmelerini tekrarlayan Fed Başkanı Jerome Powell, Merkez Bankası’nın er ya da geç faizi büyümeyi sınırlamaya başlayacağı seviyelere yükselteceğini kaydetti.
 
Altının potansiyel gücü
 
Öte yandan bu açıklamaların ardından altın, düşüş eğilimi içerisine girdi. Ancak çoğunlukla ters yönde hareket ettiği dolar ile birlikte yükselmesi altının potansiyel gücüne işaret ettiğine dair yorumlar yapılmasına sebep oldu.
 
Spot altın düşmesinin ardından yatay seyretti
 
Çarşamba günü yüzde 0,5 düşen spot altının ardından Singapur saati ile 11:45’te ons başına 1,196.90 dolar seviyelerinde yatay seyrettiği görüldü.
 
Altın dün yüzde 0,4 yükseldikten sonra yüzde 0,3 daha yukarıya doğru tırmandı.
 
ABD tahvillerinin faizi, altını yükseltti
 
ABD'nin 10 yıl vadeli tahvillerinin faizi 12 baz puan yükseldikten sonra yüzde 3,18 seviyelerine kadar yükseldi.
 
ABD Hazine tahvil faizlerindeki hareketi değerlendiren Sydney'de ABC Bullion küresel genel müdürü Nicholas Frappell, 10 yıllıkların piyasasının kendi teknik faktörleri ile birlikte kesin olduğundan bahsederek; altının yüksek faizlere ve güçlü dolara reaksiyonu, piyasada halen kayda değer miktarda kısa pozisyon olması ve bu yüzden düşüşlerin normalden daha fazla destek bulmasından dolayı daha az agresif olmasına bağladı.
Yapılan değerlendirmelere göre; fiyatlar kısa vadede 1,194 dolar seviyesine kadar gerileyebilir ancak dolardaki güçlü seyir ve faizlerdeki kesin yükselişe rağmen tekrar güven kazanıyor gibi göründüğü görüşü öne çıktı.
 
Kapalıçarşı'da altın fiyatları
 
Kapalıçarşı'da altın güne yükselişle başladı. Gram altın 234,2 lira, çeyrek altın 381 lira, Cumhuriyet altını da 1,560 liradan satılıyor.
 
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol