kapat ikonu

Altın fiyatları artış gösterecek mi?

İnsanlık tarihinin en değerli madenlerinden biri olan altın, gerek yatırım aracı gerekse de hediyelik eşya niyetine kullanılabiliyor. Altın fiyatları ise küresel ekonomik olaylara göre farklılık göstermektedir. Peki altına yatırım yapmak ne kadar doğru?

  • Piyasalar
  • 25 Mart 2017 12:45
  • Son Güncelleme: 25 Mart 2017 12:46

Dünya ekonomisi açısından oldukça önemli bir yere sahip olan altın, diğer pek çok yatırım aracına nazaran küresel ekonomiden kolay kolay etkilenmez. İşçiliğin çok olduğu tam altın ve çeyrek altın genellikle hediyelik olarak kullanılırken, işçiliğin az seviyede olduğu gram altın ve külçe altın yatırım olarak kullanılmaktadır. Hem küresel ekonomi hem de iç piyasada yaşanan dalgalanmalardan dolayı altın fiyatı zaman zaman değişebiliyor. Şu an itibariyle altının gram fiyatı 145 lira sınırına dayandı.

Altının gramı 145 liraya dayandı

Yatırımcı için son derece yararlı olsa da, yaz mevsiminin yaklaşmasıyla birlikte hediye alacak insanları mağdur edecek gibi görünüyor. Bu sene sonuna kadar gram altının satış fiyatı 155 lira sınırını bulabilir. Siyasi belirsizlikler de altının fiyatını etkileyen en önemli unsurların başında geliyor.

Farklı ülkelerde görülen ekonomik krizler paranın değer kaybetmemesine yol açarken, altın zarara uğratmayacak yatırım araçlarının başında geliyor. Cumhuriyet altınının satış fiyatı yaklaşık olarak 1.000 TL civarında. Bu tutar geçmişe kıyasla oldukça yüksek. Altın piyasası uzun vadede yapılan en güvenli yatırım aracıdır. Fiyatı sürekli yükselen bu değerli madenin kısa bir süre sonra hangi seviyelere geleceği merak ediliyor.

Düğün mevsiminde altın fiyatları yükselebilir

Yaz ayı pek çok insan için düğün mevsimi olarak adlandırılır. Düğünlerin vazgeçilmez olaylarından biri ise takı merasimidir. İnsanlar satın almış olduğu altınları sevdiği insana takar. Ancak altın fiyatlarının yükselmesi insanları hediye seçimi konusunda epey bir zor durumda bıraktı.

Altına yatırım yapmak isteyen kişiler bu değerli madeni bir yatırım aracı olarak görebilir. Düğünlerin ve özel günlerin de vazgeçilmezi olan altınlar ömür boyu değerini koruyacak gibi görünüyor. Geçmişten günümüze kadar altın değerini her zaman korumaya çalışmıştır. Elinde nakt parası olan ve yatırım yapmak isteyen kişiler öncelikle altın piyasasına göz atmalı. Çünkü altın son dönemlerde yaptığı çıkışla yatırımcısının yüzünü güldürmeyi başardı.

arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol