kapat ikonu

Altın 3 ayın en yüksek seviyesinde seyrediyor

Altın fiyatları, dolardaki düşüş ve güvenli liman alımları ile temmuz sonundan bu yana en yüksek seviyesinde seyrediyor…

Dolardaki düşüş ve güvenli liman alımları sebebi ile altın fiyatlarının temmuz sonundan itibaren yüksek seviyesinde seyrettiği görüldü.
 
ABD VE SUUDİ ARABİSTAN GERİLİMİ ARTIRDI
 
Trump yönetimi ile Suudi Arabistan arasında yaşanan gerilim dâhil jeopolitik sorunlardan dolayı dolarda görülen düşüşün etkisi ile altın fiyatlarının temmuz sonundan bu yana en yüksek seviyesi yakınında işlem gördüğü kaydedildi.
 
ABD, ‘’ÇÖLDE DAVOS’’A KATILMAYABİLİR
 
Kayıp gazeteci Cemal Kaşıkçı olayının ardından iki ülke arasındaki gerilimin artması, ABD yetkililerinin "Çölde Davos" olarak adlandırılan Suudi Arabistan yatırım konferansına katılmaktan vazgeçmelerine sebep olabileceği konuşuluyor.
 
‘’ABD-ÇİN VE BREXİT’’ FAKTÖRLERİ ALIMLAR SAĞLADI
 
Altın, geçen günlerde kesin olarak ons başına 1,200 dolar seviyesinin de üzerine çıktı ve altın destekli exchange traded fonlarındaki (ETF) yatırımlar ve altın ile bağlantılı hisse senetleri de yükseliş kaydetti. ABD ile Çin arasında yaşanan ticaret savaşı ile Brexit'e ilişkin belirsizlikler gündemdeki yerini korurken güvenli liman alımlarında katkı yaşandı.
 
KARAR CUMA GÜNÜ AÇIKLANACAK
 
ABD Başkanı Donald Trump tarafından basın mensuplarına açıklamada, Hazine Bakanı Steven Mnuchin'in, sponsor ve katılımcıların katılmaktan vazgeçtikleri Suudi Arabistan yatırım konferansına katılıp katılmama kararının cuma günü açıklanacağı belirtildi.
 
MAY’DEN UZLAŞMACI AÇIKLAMALAR
 
İngiltere Başbakanı Theresa May, müzakerelerin kesilmesinden bir gün sonra, uzlaşmacı bir ton kullanması, Brexit konusunda piyasaları da heyecanlandırmıştı.
 
Eski Fed Başkanı Janet Yellen, Amerika’nın gösterge faizi büyümeyi nötr düzeyine çıkarması gerektiğini ifade etmişti.
 
Altın destekli ETF'lerdeki altın varlıkları 21 Eylül'den bu yana en yüksek seviyesini görmüş oldu.
 
KAPALIÇARŞI’DA ALTIN FİYATLARI
 
Kapalıçarşı'da altın fiyatlarında ise 24 Ayar Külçe Altın 229,80 liradan alınırken 229 liradan satılıyor. Cumhuriyet Ata Lira 1508 liradan alınırken, 1529 liradan satılıyor. 22 Ayar Bilezik (Gr) 208,80 liradan alınırken, 212,70 liradan satılıyor. Yarım altın ise 737 liradan alınırken, 747 liradan satılıyor. Çeyrek ise 368 alış, 373 satış fiyatından işlem görüyor.
Etiketler
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol