kapat ikonu

Almanya’nın sanayi üretimi azaldı

Almanya'nın sanayi üretiminin, ekimde bir önceki aya göre yüzde 0,5 oranında azaldığı öğrenildi. ING Almanya Başekonomisti Brzeski, düşüşün temel olarak tüketim malları üretiminin azalmasından kaynaklandığını öne sürdü.

Almanya'da sanayi üretiminin, ekimde tüketim malları üretiminin azalmasının etkisiyle beklenmedik şekilde bir önceki aya göre yüzde 0,5 oranında azaldığı açıklandı.
 
SANAYİ ÜRETİMİ GEÇEN SENEYE GÖRE YÜZDE 1,6 ARTTI
 
Almanya Federal İstatistik Ofisi (Destatis) tarafından açıklanan geçici verilere göre, ekim ayında mevsimsellikten ve takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretiminin, eylüle göre yüzde 0,5 oranında azaldığı vurgulandı. Sanayi üretimi geçen senenin ekim ayında göre yüzde 1,6 arttığı kaydedildi.
 
EYLÜLDE YÜZDE 0,3 ARTACAKKEN, YÜZDE 0,4 AZALDI
 
Piyasalarda, Almanya'da sanayi üretiminin eylül ayında, aylık yüzde 0,3 artması beklenirken, ülkede ekim ayında önceki aya göre enerji ve inşaat hariç sanayi üretiminin 0,4 azaldığı ortaya çıktı.
 
SERMAYE MALI ÜRETİMİ ARTTI
 
Almanya’da belirtilen dönemde sanayi içerisinde sermaye malı üretiminin yüzde 0,3 arttığı, tüketim malları üretiminin de yüzde 3,2 oranda azaldığı belirtildi. Sanayi dışında, enerji üretiminde 3,2, inşaatta 0,3 oranda azalma meydana geldi. Bu arada, daha önce yüzde 0,2 oranında arttığı açıklanan eylül ayı verisinin, yüzde 0,1 artış olarak güncellendiği bildirildi.
 
DÜŞÜŞ, TÜKETİM MALLARI ÜRETİMİNİN AZALMASINDAN KAYNAKLI
 
Almanya'nın ekim ayı sanayi üretimine ilişkin değerlendirmelerde bulunan ING Almanya Başekonomisti Carsten Brzeski, sanayi üretimdeki düşüşün temel olarak tüketim malları üretiminin azalmasından kaynaklandığını ileri sürdü. Özellikle otomotiv sektöründe üretimdeki gecikmelerin etkisiyle sanayi üretiminde yaz aylarında düşüşün bir kez daha Alman ekonomisinin gücü ile ilgili endişeler yarattığına dikkati çeken Brzeski, hâlihazırda dış talebin yapısal bir şekilde düşmesiyle süren uzun bir yavaşlamanın başlangıcına şahit olduğuna işaret etti.
 
ALMAN EKONOMİSİ YÜZDE 0,2 DARALDI
 
Brzeski, Alman ekonomisinin uzun vadeli büyüme beklentilerini geliştirmek için bazı yapısal değişimlere ihtiyaç duyduğunu anlatarak, Almanya ekonomisinin bu yılın üçüncü çeyreğinde bir önceki çeyreğe göre yüzde 0,2 daraldığını hatırlattı.
 
ALMAN HÜKÛMETİ 2019 BÜYÜME TAHMİNLERİNİ REVİZE ETTİ
 
Analistlerin Alman ekonomisindeki daralmada ağırlıklı olarak otomobil üreticilerinin yeni emisyon testlerine geçişte zorlanmalarının etkili olduğunu duyurduğuna işaret eden Brzeski, Almanya'da hükûmetin bu yıl ve 2019'a ilişkin büyüme tahminlerini aşağı yönlü revize ettiğini ifade etti.
 
Brzeski, bu yıl için daha önce yüzde 2,3 olarak açıklanan resmî büyüme beklentisinin 1,8'e, 2019 yılı için ise yüzde 2,1'den 1,8'e düşürüldüğünü anımsattı.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol