kapat ikonu

Almanya'nın ekonomisi rekora koşuyor

Almanya ekonomisi yılın son çeyreğinde yüzde 0.25 oranında büyüme kaydetti.

Avrupa bölgesinin en güçlü ülkesi Almanya tahminlere paralel olarak son yılın son çeyreğinde yüzde 0.25 oranında büyüdü.

Tahminlere paralel bir şekilde büyüme gösteren Almanya’da işsizlik ise rekor seviyede düşük. Küresel olarak ekonomik bir yavaşlamanın ve zayıflamanın yaşandığı son günlerde meydana Almanya ekonomisinin büyümesi genişlemeci para politikasının iç talebi tetiklemesinin sonuçlarından biri olarak da görülüyor.

Almanya’nın ekonomik alanda yılın son çeyreğinde yüzde 0.25 oranında büyümesi Bloomberg’in derlediği ve toplamda 21 ekonomi analistinin katıldığı ankete paralel düştü.

Almanya’da GSYİH (Gayri Safi Yurt İçi Hâsıla) 2014 yılında yüzde 1,6 oranındaki genişlemesinin sonrasında 2015 yılında da yüzde 1,7’lik bir gelişme kaydetmişti.

Almanya daha önce diğer on dokuz Avrupa ülkesinde görülmemiş biçimde AMB’nin büyük teşviklerinden yararlanıyor. Ayrıca Almanya’da işsizlik oranları da rekor seviyede düşük.

Almanya’nın en büyük kamu bankası olarak bilinen KFW Bankası’nın baş ekonomisti Joerg Zeuner ise Almanya’nın yılın son çeyreğinde yaşadığı yüzde 0.25 oranındaki büyüme ve küresel piyasalarla ilgili yaptığı değerlendirmelerde, "Almanya 2015'te, ikinci yıl üst üste potansiyelin hafif üzerinde büyüdü" dedi. Zeuner, iç tüketimin "aslan payını" alması beklenirken 2016 görünümü olumlu olsa da, Çin'e yönelik kaygılar "esas ekonomik risklerin dış dünyada nerede olduğunu gösteriyor" dedi.

arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol