kapat ikonu

Almanya'dan Facebook'a 2 milyon Euro ceza!

Almanya, dünyanın en popüler sosyal paylaşım sitesi Facebook'a 2 milyon Euro ceza verdi. İşte cezanın nedeni...

Dünyaca ünlü sosyal paylaşım sitesi Facebook’a Almanya tarafından 2 milyon Euro ceza kesildi. Ülkenin Federal Adalet Dairesi tarafından yapılan yazılı açıklamada, Ağ Uygulama Yasası'nı ihlal etmesi nedeniyle Facebook'a 2 milyon Euro ceza kesildiği belirtildi.

Cezanın nedeni ne?

Açıklamada, Ağ Uygulama Yasası'nın ihlalinin yanı sıra nefret paylaşımlarının bildiriminde de şeffaf davranılmadığı kaydedildi. Almanya Adalet Bakanı Christine Lambrecht de konuya ilişkin yaptığı açıklamada, cezayı savunarak, “Cinayet çağrıları, hakaret, nefret, halk arasında kin ve nefret yayma, bunlar ifade özgürlüğünün tanımı olamaz. Bunlar kışkırtıcı, marjinalleştirici ve zarar verici olan, cezalandırılabilir tutumlardır” değerlendirmesinde bulundu.

“Dijital platformlar, sayfalarında yayınlanan içerikten sorumludur”

Lambrecht, ceza hukukunun başladığı yerde ifade özgürlüğünün sona ermesinin internet ortamı için de geçerli olduğunu vurgulayarak, açıklamasına şöyle devam etti:

“Dijital platformlar, sayfalarında yayınlanan içerikten sorumludur. Facebook'un 'topluluk standartları' Alman hukukuna uymuyor. Kullanıcılar rahatsız edici içerikleri bildirdiğinde, bu şikayetlerin toplanması ve işlenmesi Ağ Uygulama Yasası'na uygun olmalıdır. Suç içeriğine karşı mücadelede hiçbir şey gizli kalmamalıdır. Facebook'tan şeffaflık ve yasal gerekliliklere açık şekilde bağlı olmasını bekliyorum.”

Cezaya Facebook'un itiraz hakkı bulunuyor.
 

Etiketler
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol