kapat ikonu

Almanya'da Yaşayan Türkler En Büyük Havaleyi Yaptılar

Alman Ekonomi dergileri arasında yapılan bir değerlendirme sonrasında Almanya'da yaşayan Türklerin Türkiye hesaplarına yapmış oldukları havale miktarlarını incelendi.

Almanya'da bulunan bir ekonomi dergisi tarafından önemli sayılabilecek bir değerlendirmenin yapıldığı öğrenildi. Geçtiğimiz yıl baz alınarak yapılan değerlendirmeler sonrasında Almanya'da bulunan Türklerin geçtiğimiz yıllarda sadece Türkiye'de bulunan hesaplarına 822 milyon euroluk bir para havalesi gerçekleştirdikleri öğrenildi. Haberin kaynağı ise Federal Almanya Merkez Bankasının verilerine dayandırıldı. Bu sayede 2018 yılında Almanya'dan Türkiye'ye gönderilen havalelerin baz alındığı ifade edildi.
 
Almanya'da yaşayan Türk göçmenlerin bu süreç içerisinde Türkiye'ye göndermiş oldukları ücretlerin toplam fiyatının ise 5.1 milyar euro olduğu ifade edildi. Yapılan değerlendirmelerin ardından bu miktarın adeta bir rekor olduğu ifade edildi. Yapılan araştırmalar çerçevesinde diğer ülkelere para gönderen vatandaşlar da ele alındı. Ancak oluşturulan listede ilk sırayı Türklerin alması dikkatlerden kaçmadı.
 
Suriye'de Listede Yer Aldı
 
Yapılan araştırmalar çerçevesinde Avrupa Birliği sınırları dışında olan ülkelere gönderilen para havalesi miktarlarının da son derece ciddi rakamlara ulaştığı ifade edildi. Bunun üzerine yapılan araştırmalara göre Eritre, Nijerya, Tunus gibi ülkelere gönderilen para miktarının 20'şer milyon euro gönderildiği tespit edildi. Suriye'ye gönderilen para miktarının ise geçtiğimiz yıl içerisinde 189 milyon euro olduğu ifade edildi.
 
Almanya'da gerçekleştirilen havale miktarının özellikle Faslı vatandaşlar tarafından bir düşüş yaşadıkları öğrenildi. 2017 yılında 50 milyon euro para gönderirken 2018 yılı çerçevesinde Faslıların göndermiş oldukları miktarın geçtiğimiz yıl 18 milyon euro olduğu ifade edildi.
Etiketler
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol