kapat ikonu

Almanya Başbakanı Merkel’den serbest ticaret açıklaması

Merkel, dünyanın 3'te 2'sinin çok taraflı düzene ve kurallara dayalı serbest ticarete bağlı olduğunu ifade etti.

Almanya Başbakanı Merkel, ASEM Zirvesi’nin dünyanın 3'te 2'sinin çok taraflı düzene ve kurallara dayalı serbest ticarete bağlı olduğunu gösterdiğini ifade etti.
 
ZİRVE BAĞLANTILARI ARTIRMAYA ODAKLI
 
Avrupa ve Asya'dan 51 lideri bir araya getiren 12'nci Avrupa-Asya (ASEM) Zirvesi girişinde açıklamalarda bulunan Almanya Başbakanı Angela Merkel, zirvenin bağlantıları artırmaya odaklandığını söyleyerek, bunun serbest ticaret anlaşmalarıyla yapılabileceğine vurgu yaptı. Merkel, ASEM Zirvesi’nin dünyanın 3'te 2'sinin çok taraflı düzene ve kurallara dayalı serbest ticarete bağlı olduğunu gösterdiğini söyledi.
 
AB, İTALYA’NIN BORÇ RİSKİNE GİRMEYE HAZIR DEĞİL
 
AB Konseyi Dönem Başkanı ve Avusturya Başbakanı Sebastian Kurz, İtalya’nın ‘’Maastricht Anlaşması’’nın dışına çıkarak kendisini ve başka ülkeleri tehlikeye soktuğunu ve Avrupa Birliği olarak İtalya borçlarının riskine girmeye hazır olmadıklarını bildirdi. İtalya ile AB arasındaki bütçe kriziyle ilgili de konuşan Kurz, AB’nin herkesin uyması gereken kuralları bulunan bir ekonomi ve değerler topluluğu olduğunu hatırlattı.
 
BÜTÇEDEN FAZLADAN YÜZDE 0,8 AÇIK İÇİN KARAR VERİLMİŞTİ
 
İtalya'nın önümüzdeki yıl için bütçe açığının yaklaşık yüzde 1,6 seviyesinde olması hedefleniyordu. Ancak İtalyan hükûmeti, uzun süren müzakerelerin ardından emeklilik yaşını tekrar düşürmeye yönelik reform, banka krizlerinden etkilenenlere yönelik yardım, işsizlere sağlanacak vatandaşlık geliri (muhtaçlık aylığı), vergi affı ve sabit vergi oranı gibi vaatlerini gerçekleştirmek için bütçede fazladan yüzde 0,8 oranında açık verilmesine karar vermişti.
 
Hükûmet tarafından 15 Ekim’de AB Komisyonu'na gönderilen bütçe taslağında, 2019 için gayrisafi yurt içi hasılaya oranla bütçe açığı hedefi yüzde 2,4 olarak düzenlenmişti. İtalya, bütçe açığının 2020 yılında yüzde 2,1'e, 2021'de ise yüzde 1,8'e düşürüleceğini beyan etmişti.
 
İTALYA’NIN KAMU BORCU
 
Yunanistan'dan sonra Avrupa Birliği'nde millî gelire göre en fazla kamu borcu bulunan İtalya'nın borcunu AB kuralları kapsamında azaltması gerekiyor. İtalya'nın kamu borcu gayrisafi yurt içi hasılasının yüzde 130'u seviyelerinde seyrediyor.
 
ASEM ZİRVESİ NEDİR?
 
ASEM Zirvesi ile birlikte 30 Avrupa ülkesinin yanında aralarında Çin, Rusya, Japonya ve Hindistan liderlerinin de bulunduğu 21 Asya ülkesinin lideri burada buluşuyor.
 
"Avrupa ve Asya: Küresel Zorluklara Karşı, Küresel Ortaklıklar" başlığı altında düzenlenen zirvede, liderlerin, ASEM'in kurallara dayalı küresel düzende önemli bir rol oynaması için çok taraflı iş birliğinin önemine vurgu yapacağı değerlendiriliyor.
 
Liderlerin Avrupa ve Asya arasında siyasi, ekonomik, sosyal, finansal ve kültürel alanlardaki ortaklık ve iş birliğini geliştirmeye odaklandığı biliniyor.
 
Zirve iki yılda bir düzenleniyor. Bu yıl ise liderlerin gündeminde ticaret, yatırım, bağlanırlığın geliştirilmesi, iklim değişimi, sürdürülebilir kalkınma, siber güvenlik, düzensiz göç ve terörizm konuları yer alıyor

 

arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol