kapat ikonu

Alman iş adamları Türkiye'ye çıkarma yapacak

Alman Bakan Peter Altmaier ve çoğunluğu Alman iş adamlarından oluşan bir heyetle 24 Ekim’de Türkiye’ye gelecek.

Türkiye, 24 Ekim’de Alman Ekonomi ve Enerji Bakanı Peter Altmaier ile Alman iş adamlarının yoğunlukta olduğu bir heyeti misafir edecek.
 
İLİŞKİLERE KATKI YAPMASI BEKLENİYOR
 
Alman Ekonomi ve Enerji Bakanı Peter Altmaier’in, 24 Ekim’de Alman iş adamlarından oluşan büyük bir heyetle Türkiye’ye ziyaret gerçekleştireceği açıklanırken, bu ziyaretin Türkiye ile Almanya arasında yüz yıla dayanan ticari, ekonomik ve dostane ilişkilerin artırılarak sürdürülmesine katkı yapacağı ön görülüyor.
 
İŞ ADAMLARI ARASINDA YATIRIM FORMU
 
Edinilen bilgilere göre, Altmaier'in Türkiye ziyareti iki gün sürecek. Bu ziyarette Ekonomik ve Ticari Ortaklık Komitesi’nin (JETCO) ilkinin yapılması planlanırken, Alman ve Türk iş adamlarıyla enerji ve yatırım forumları da gerçekleştirilecek.
 
ERDOĞAN, ALMANYA ZİYARETİNDE İLİŞKİLERİN ARTIRILMASINI İSTEMİŞTİ
 
Son Almanya ziyaretinde Alman yetkililerle görüşme yapan Başkan Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye ve Almanya arasındaki yüz yıla dayanan ticari, ekonomik ve dostane ilişkilerin artırılarak sürmesi yönünde isteğini vurgulamıştı.
 
35 ULUSLARARASI ŞİRKETİN ÜST DÜZEY YÖNETİCİLERİ DE KATILACAK
 
Almanya Ekonomi ve Enerji Bakanlığı Türkiye'ye yapılacak ziyarete ilişkin hazırlıklarına devam ederken, Türkiye’de çalışmalarını sürdüren Siemens, SAP ve EON gibi 35 Alman uluslararası şirketlerin üst düzey yöneticilerinin de ziyarette yer alacağı bildirildi. Ayrıca, Altmaier’in ziyarette Türkiye'de faaliyet gösteren Alman vakıflarının temsilcileriyle bir araya da gelmesi konuşuluyor.
 
GEÇMİŞTE YAŞANANLARI GERİDE BIRAKACAK ADIMLAR ATILIYOR
 
Alman yetkililer, Almanya ile Türkiye arasında tarihten gelen köklü ilişkilerin mevcut olduğuna vurgu yaparak, Türkiye'nin İsrail ile makul ilişkisi olan tek İslam ülkesi olduğunun altını çizdi. Aynı zamanda Türkiye'de 7 bin 500 Alman şirketinin faaliyette bulunduğunu hatırlatan yetkililer, iki ülkenin geçmiş zamanda yaşananları geride bırakma yönünde adımlar attığına da değindi.
 
Almanya’da 3,5 milyon Türkiye kökenli insan yaşıyor. Bu sebeple Alman yetkililer, Türkiye’de meydana gelen olayları yakından takip ediyor. Son zamanlarda tartışmalı konuların kamuoyu önünde tartışılmaması konusuna da özen gösteriliyor.
 
Bu tür tartışma ya da fikir ayrılıklarını kamuoyu önünde tartışmanın bir şey getirmediğini tespit ettiklerini belirten yetkililer, bazı yanlış anlaşılmalara da mahal vermemek için bunun daha doğru olduğunu ifade ediyor.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol